Ósmy miesiąc tego roku był zdecydowanie słabszy od poprzednich. Dane rejestracyjne opracowane przez IBRM Samar mówią o 1571 zarejestrowanych ciągnikach, gdzie miesiąc wcześniej było ich więcej o 400 sztuk.

To że wynik w porównaniu do poprzednich miesięcy jest słabszy, nie oznacza jednak że sytuacja w handlu jest kiepska. Według agencji Martin & Jacob monitorującej rynek rolny w Polsce, pod względem rejestracji nowych maszyn, sierpień 2012 jest i tak o 3,5 proc. lepszy od analogicznego okresu z ubiegłego roku. Wysokie są również ogólne wyniki rejestracji z tego roku. – Skumulowany wynik sprzedaży pierwszych ośmiu miesięcy jest już wyższy od wyniku z analogicznego okresu o ponad 2,6 tys. sztuk. Prawdopodobieństwo przekroczenia rekordowego wyniku sprzedażowego z 2011 roku rośnie z każdym miesiącem – oceniają analitycy z Martin & Jacob.

W poprzednich miesiącach dynamika sprzedaży sięgała nawet kilkunastu procent. Sierpień jest też miesiącem, w którym tradycyjnie odnotowuje się spadki w sprzedaży. Podobnej sytuacji należy spodziewać się także we wrześniu. - Po świetnych wynikach we wcześniejszych miesiącach przyszła pora na wyhamowanie sprzedaży spowodowane intensywnością prac na polach. Rolnicy w badanym czasie rejestrują mniej maszyn jednak kupują częściej maszyny większej mocy – mówi Mariusz Chrobot, wiceprezes ds. rynku maszyn i urządzeń rolniczych w Martin & Jacob.

Od stycznia do końca sierpnia br. zarejestrowano prawie 14 tys. nowych ciągników rolniczych, tj. o ponad 23 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2011 r. Do pobicia rekordowego wyniku całorocznego brakuje zaledwie 3 tys. sztuk. – Wyniki sprzedażowe osiągnięte w poprzednich miesiącach pozytywnie wpłyną na skumulowany wynik 2012 roku. Mniejsza intensywność zarejestrowanych maszyn w analizowanym miesiącu jest naturalna dla tego rynku. Gdyby nawet sprzedaż wyhamowała do poziomu z 2011 roku to możemy się spodziewać, że na koniec roku wynik wyniesie blisko 19 tys. nowych maszyn – uważa Mariusz Chrobot.

Podobnego zdania jest również Maciej Rujner, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za sprzedaż ciągników komunalnych i rolniczych Kubota w Polsce. - Pomimo spadku wyników w sierpniu, rok 2012 nadal ma szansę być rekordowy pod względem sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Informacje płynące z rynku sugerują, że do realizacji pozostaje jeszcze wiele wniosków unijnych, a mówi się jeszcze o kolejnych programach pomocowych, np. rekompensujących szkody naturalne w gospodarstwach sadowniczych. Dlatego z optymizmem myślimy o ostatnim kwartale roku. Podobał się artykuł? Podziel się!