Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń oferujących naprawdę liczne funkcje pomiarowe. Z punktu widzenia rolnika najważniejszymi parametrami - oczywiście, oprócz pomiaru temperatury, wilgotności czy np. punktu rosy (temperatury, przy której para wodna przy określonym ciśnieniu atmosferycznym ulega skropleniu, tworząc np. mgłę) - są siła i kierunek wiatru oraz ilość opadów. Ważną sprawą jest również, aby połączenie pomiędzy stacją a czujnikami odbywało się bezprzewodowo, co pozwala właściwie dowolnie rozlokować czujniki (zwykle jest to odległość do 100 m od stacji odbiorczej). Nie wszystkie stacje są jednak w takie udogodnienia wyposażone. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się bliżej kilku urządzeniom w cenie do 2 tys. zł, które mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie.

HYUNDAI WSP 3080R WIND

Dzięki urządzeniu można śledzić krok po kroku zmiany pogody. Dzięki bezprzewodowej technologii czujniki z urządzeń montowanych na zewnątrz komunikują się ze stacją odbiorczą ustawioną lub powieszoną wewnątrz budynku (zasięg do 100 m). Dzięki dołączonemu oprogramowaniu wyniki pomiarów mogą być zapisywane na dysku twardym komputera, a następnie szczegółowo analizowane. Najważniejsze funkcje, jakie ma stacja, to: pomiar temperatury, wilgotności (wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń), kierunek i siła wiatru, ilość opadów oraz ciśnienie atmosferyczne. W zestawie otrzymujemy stację bazową oraz czujnik wiatru, temperatury i wielkości opadów.

INOVALLEY SM51PRO

Wielofunkcyjna stacja pogodowa wyposażona w praktyczny nadajnik zewnętrzny. Stacja prezentuje dane dot. ilości opadów, kierunku i prędkości wiatru oraz ciśnienia atmosferycznego. Na podstawie tych informacji stacja meteorologiczna przewiduje pogodę i przedstawia ją przy pomocy czytelnych symboli. Przechowuje ona również informacje o wartościach minimalnych, maksymalnych i średnich, które są dostępne w dowolnym dla użytkownika momencie. Zestaw zawiera stację odbiorczą oraz nadajnik zewnętrzny.

OREGON SCIENTIFIC LW301