Tradycyjnie już, zestawienie najlepiej sprzedających się marek otwiera New Holland. W maju zarejestrowano 265 niebiesko-białych ciągników. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o 16 proc. Z takim rezultatem marka zagospodarowała niemal 19 proc. rynku - informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

Na drugim miejscu, ze 186 sprzedanymi sztukami, uplasował się ubiegłoroczny lider - John Deere. To jak na razie najlepszy wynik tego w tym roku. Jednak w porównaniu z majem 2013 zarejestrowano o 23 proc. maszyn mniej.

Najniższym stopniem podium musiał zadowolić się w maju Zetor. Zarejestrowano 144 ciągniki z Czech (o 15 proc. mniej niż przed rokiem).

Co ciekawe, Zetora dogania Kubota, która w maju sprzedała tylko o 11 sztuk mniej od czeskiego producenta. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 sprzedano o 217 proc. pomarańczowych ciągników więcej.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze w maju modele, na pierwszym miejscu jest Kubota L5040. W maju zarejestrowano 44 sztuki tego modelu. Tym samym spadła popularność ciągnika, który przez wiele miesięcy wiódł niezachwiany prym w zestawieniu - modelu Major 80 firmy Zetor. W tym miesiącu ze stajni Zetora wyjechały na pola 33 takie traktory (o 34 proc. mniej niż w ubiegłym roku).

Na trzecim miejscu ex aequo John Deere 6150M i LS Tractor R60. Oba z rejestracjami na poziomie 26 sztuk.

Pod względem sprzedaży nowych ciągników, województwo mazowieckie wciąż nie ma sobie równych. W tym miesiącu zarejestrowano tam 405 sztuk. To wynik niemal trzykrotnie wyższy, od tego który odnotowano w drugiej Wielkopolsce. W porównaniu z majem 2013 sprzedaż na Mazowszu wzrosła o 23 proc.

Przy takim rezultacie pozostałe regiony wypadają raczej blado. Wielkopolanie zakupili w maju 144 nowe ciągniki (o 4 proc. więcej niż przed rokiem). Podobnie jak przed dwunastoma miesiącami, na trzecim miejscu uplasowało się województwo łódzkie. W przypadku tego regionu nastąpił znaczny wzrost sprzedaży - 127 zarejestrowanych sztuk, to o 31 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!