Jesień to okres prac polowych, w którym ze względu na krótsze dni możliwości pracy w dogodnych warunkach oświetleniowych są bardzo ograniczone. Stąd intensywne działania producentów maszyn rolniczych w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności zapewniającej bezpieczeństwo i komfort pracy.

Z reguły skutkują one montowaniem większej liczby lamp roboczych. Sama liczba lamp oraz ich moc nie ma jednak bezpośredniego odwzorowania w jakości oświetlania konkretnego obszaru, czego przykładem może być oświetlenie typu LED.

W teorii źródłem światła w lampach typu LED jest dioda elektroluminescencyjna, która emitując światło pobudza do świecenia umieszczony w obudowie diody luminofor. O tym jaką barwą świeci konkretna dioda decyduje długość emitowanej przez nią fali.

O zaletach oświtlenia LED przekonaliśmy się podczas testu ciągnika Steyr 4105 Multi, który pomimo iż nie był "obwieszony jak choinka" feflektorami zapewniał bardziej komfortowe warunki pracy niż w przypadku ciągników ze standardowym oświetleniem.

Długość fali emitowanej przez diody wykorzystywane w oświetleniu roboczym mieści się z reguły w zakresie od 450 do 505 nm. W praktyce im ta wartość jest wyższa tym emitowane światło ma barwę bardziej niebieską (dla wartości 450 nm jest to białe światło).

Jest to pierwszy wyróżnik lamp typu LED oraz cecha, która decyduje o ich przewadze nad standardowym oświetleniem z żarówkami żarnikowymi. Generowane światło barwy białej bądź niebieskiej jest bowiem lepiej odbierane przez wzrok człowieka aniżeli światło barwy żółtej generowane przez standardowe lampy.

Jak gwarantują przedstawiciele firm dystrybuujących oświetlenie w przypadku lamp typu LED mimo niższych wartości oświetlenia wyrażanych w Lumenach, światło generowane przez te lampy oferuje dużo lepszy komfort pracy. Takie też mieliśmy odczucia podczas pracy ciągnikiem wyposażonym w lampy LED.

Dodatkową zaletą oświetlenia typu LED jest wyższa sprawność w wykorzystaniu pobranej energii. Można je zatem śmiało uznać za bardziej przyjazne środowisku i tańsze w eksploatacji. Poza tym teoretyczna żywotność lamp typu LED może być w niektórych przypadkach nawet 2 razy dłuższa niż montowanych standardowo lamp żarnikowych.

Do wad lamp roboczych typu LED zaliczana jest z pewnością ich wyższa cena przy wyposażeniu maszyny w taką instalację i wymianie żarówek. Ponadto cechuje je wrażliwość na niestabilność i zakłócenia w zasilaniu. Poza tym przy porównywalnych właściwościach świetlnych, lampy LED cechują się wyższym wymiarem niż w przypadku standardowych lamp . Wynika to z konieczności zapewnienia diodom układu efektywnego chłodzenia.

W przypadku ciągnika Steyr 4105 Multi zastąpienie lamp standardowych elementami typu LED wiąże się z wydatkiem około 1000 zł netto. Jest to wartość niewielka biorąc pod uwagę ogólną cenę ciągnika (ponad 200 tys. zł netto) oraz płynące z zastosowania takiego oświetlenia korzyści. Dlatego jeśli ciągnik będzie wykorzystywany 

Podobał się artykuł? Podziel się!