Dobry układ zawieszenia i amortyzacji kosiarki powinien przede wszystkim idealnie kopiować teren. Zmniejsza to zużycie elementów maszyny oraz ogranicza zanieczyszczenie zielonki. Pierwszy z czynników bezpośrednio wpływa na koszty utrzymania maszyny, drugi na jakość paszy, a co za tym idzie - efektywność żywienia nią zwierząt. Reasumując, dobre zawieszenie kosiarki potrafi wpłynąć na efektywność ekonomiczną gospodarstwa.

NIE TYLKO BOCZNIE

Najprostsze kosiarki dyskowe należą do maszyn z zawieszeniem bocznym, czyli takich, których oś pochylenia listwy tnącej znajduje się z jej boku. Najczęściej w przypadku maszyn tego typu za amortyzację i odciążenie listwy odpowiada pojedyncza sprężyna. Powyższy mechanizm występuje m.in. w jedynym modelu kosiarki dyskowej produkowanym przez Sipmę. Jego zaletą jest przede wszystkim prostota konstrukcji, a co za tym idzie - niskie koszty zakupu i mała awaryjność. Wadą jest z kolei jakość pracy, która na nierównych łąkach może nie być zadowalająca.

Wyższą jakość pracy osiągają maszyny z centralnym zawieszeniem belki tnącej. Lepsze właściwości tego sposobu zawieszenia wynikają z równego rozkładu masy belki oraz dużego zakresu jej pochylenia.

Unikatowym sposobem zawieszenia belki tnącej charakteryzują się kosiarki Unii Group z serii XL. Są one połączone z ramą za pomocą dwóch równoległoboków. Taki sam sposób zawieszenia belki występuje w kosiarkach czołowych i przyczepianych tej firmy. Niemniej w barwach tego producenta można kupić także maszyny z tradycyjnym, bocznym i centralnym zawieszeniem.

WAŻNE ODCIĄŻENIE

Mały nacisk na koszoną powierzchnię to łatwiejsze kopiowanie nierówności terenu przez maszynę, co oznacza mniejsze uszkodzenia darni oraz mniejsze zużycie płozy ślizgowej. W celu zoptymalizowania nacisku na darń producenci stosują różnego typu mechanizmy odciążające belkę tnącą. Oprócz wspomnianego, najprostszego sposobu amortyzacji belki za pomocą sprężyny, dostępne są także inne rozwiązania. Samo odciążenie sprężynowe również może mieć nieco bardziej zaawansowaną formę. W kosiarkach Pӧttinger sprężyna odciążająca belkę ma dwupozycyjną regulację. Pierwszą z pozycji należy ustawić, gdy do kosiarki jest podłączony spulchniacz pokosów, natomiast drugą, gdy kosiarka pracuje solo. Regulacji dokonuje się w prosty sposób, za pomocą przełożenia sworznia.