Kupując ładowarkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej jak najniższą cenę, ale także na odpowiadające jej parametry eksploatacyjne oraz na opcje wyposażenia i jakość wykonania.

NIEZBĘDNY ŁADOWACZ
Najprostszą konstrukcją charakteryzują się owijarki stacjonarne, czyli bez możliwości samozaładunku. Urządzenia tego rodzaju, agregatowane z ciągnikiem, mogą być wykorzystywane bezpośrednio na polu po zwinięciu balotu prasą, ale rolnicy często używają ich również bezpośrednio w miejscu składowania balotów sianokiszonki. Wówczas baloty są najpierw zwożone z pola, a następnie owijane w folię.
Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób wymaga jednak stosowania dodatkowego sprzętu do załadunku - samojezdnej ładowarki lub ciągnika z ładowaczem czołowym. Ponadto w niektórych, najprostszych owijarkach stacjonarnych, może brakować noża, a wtedy przy każdej beli zachodzi potrzeba ręcznego jej obcięcia, co zmniejsza komfort pracy i wydajność urządzenia. Zaletą owijarek bez opcji samozaładunku jest prosta konstrukcja, niewielka masa i zapotrzebowanie na moc oraz niska cena zakupu.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH
Najprostsze owijarki są sterowane z rozdzielacza hydrauliki ciągnika. Więcej możliwości i lepszy komfort obsługi daje panel z dźwigniami, który umieszcza się w kabinie. Dźwigniami, poprzez linki, steruje się rozdzielaczem umieszczonym na owijarce. Niektórzy producenci oferują także sterowanie zdalne - z pilota. Rozwiązanie to może okazać się bardzo użyteczne, ponieważ umożliwia kierowanie pracą urządzenia na przykład z ładowarki. Pilot w owijarkach stacjonarnych można znaleźć między innymi w ofercie firm Kuhn i Kverneland.
Ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru zwłaszcza tańszych urządzeń, jest wyposażenie w specjalny zawór hydrauliczny, umożliwiający powolny start i zatrzymywanie stołu. Dzięki niemu, unika się gwałtownych przeciążeń i zrywania folii. Trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj rozładunku. W droższych konstrukcjach stosowane są stawiacze bel lub specjalne ramiona gwarantujące delikatne opuszczenie ładunku, bez narażenia na uszkodzenie folii.
Ogromne znaczenie w trakcie użytkowania ma oczywiście jakość wykonania urządzenia. Warto porównać detale w owijarkach różnych producentów i dopytać sprzedawców o szczegóły, na przykład: czy osie, na których osadzono walce obracające balot, przechodzą przez cały ich przekrój; kto jest producentem łożysk; jaki jest dostęp do smarowania elementów ruchomych itp.