Na marcowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach co roku przybywa firm branży rolniczej i rolników zainteresowanych imprezą. Dealerzy i producenci przyjeżdżają z różnych stron Europy, aby zaprezentować swoje ciągniki, kombajny czy maszyny uprawowe. W poprzedniej edycji kieleckich targów wzięło udział 360 wystawców z aż 11 krajów, prezentując setki rolniczych maszyn na powierzchni 15 tys. m2. AGROTECH odwiedziło wówczas 26 500 osób. Jak będzie tym razem? Tegoroczne targi zapowiadają się jeszcze lepiej, na liście wystawców dwa tygodnie przed rozpoczęciem wystawy było niemal 400 uczestników!

Ciągnikowy zawrót głowy
Ciągniki rolnicze to, można powiedzieć, pewny punkt kieleckiej wystawy. Co roku można spotkać tu wszystkich producentów tego typu maszyn z kraju i wielu zagranicznych. Wśród najbardziej popularnych marek nie zabraknie nikogo, a duża część firm zaprezentuje nowości – niektóre będzie można zobaczyć po raz pierwszy.

Jednym z najbardziej oczekiwanych ciągników, jaki pojawi się w Kielcach, jest największy nieobecny poznańskich Agro-Premier, czyli ciągnik New Holland z serii T7000. Seria ta obejmuje cztery modele o mocy od 135 do 180 KM. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik z czterema zaworami na cylinder, spełniający wysoką normę emisji spalin Tier 3. Nowe silniki gwarantują 45 proc. wzrost momentu obrotowego i turbodoładowanie rzędu 35 KM (w zależności od modelu). Stosunek mocy ciągnika do jego masy jest mniejszy od maszyn konkurencyjnych o około 15 proc. i wynosi 28,4 kg/KM. Mimo pokaźnych rozmiarów to bardzo zwinny ciągnik – przednią oś można skręcić pod kątem aż 65 stopni. Ciągniki New Holland z serii T7000 są zdecydowanie najcichszymi maszynami tego typu na rynku. Poziom hałasu w kabinie wynosi zaledwie 69 dBA. To poziom równy luksusowemu samochodowi podczas szybkiej jazdy.