Carrier to kompaktowa brona talerzowa firmy Vaderstad znana rolnikom od lat. Jest ona produkowana w szerokościach roboczych przekraczających nawet 12 m, ale w wersji zawieszanej była dotychczas oferowana w trzech wersjach: 3, 3,5 i 4 m. Teraz to się zmieni, ponieważ firma wprowadza kolejne trzy modele zawieszane, o szerokościach: 4,25, 5,25 i 6,25 m.

Nowe brony Carrier znakomicie podcinają ściernisko, tną resztki pożniwne, a oprócz tego konsolidują glebę chroniąc ją przed utratą wilgoci – to dzięki połączeniu jej z wałem zagęszczającym glebę. Dzięki ustawieniu talerzy uprawowych w kształcie litery X (talerze przedniego i tylnego rzędu są ustawione naprzemianlegle), maszyna jest bardzo stabilna. Ciekawostką jest montaż w jednym rzędzie części talerzy w przeciwną stronę, co ma za zadanie wyeliminować siły boczne jakie działają na tego typu konstrukcje. Takie rozwiązanie ma się sprawdzić w systemach pracy wykorzystujących nawigację satelitarną.

Carrier X może być wyposażony w standardowy wał z pierścieni stalowych lub wał strunowy. Wał stalowy przeznaczony jest na gleby średnie i cięższe natomiast wał strunowy na gleby lżejsze, nie wymagające takiej siły dogniatającej. W każdym z tych przypadków wał jest szerszy niż zakres pracy talerzy uprawowych co wpływa na dokładne wyrównanie powierzchni pola. Podobał się artykuł? Podziel się!