Coraz częściej producenci oferują w standardzie lub za niewielką dopłatą możliwość zastosowania dwóch rodzajów folii - o szerokości 50 lub 75 cm. Użycie szerszej folii pozwala na zredukowanie liczby owinięć nawet o 25 proc. (na przykład z 24 na 18), co jednocześnie skraca czas pracy.

Urządzenia tego rodzaju posiadają szersze rolki podające folię. Trzeba jednocześnie pamiętać, że do zmiany rodzaju folii potrzebna jest wymiana koła zębatego napędzającego stół obracający balot. Zmiana na koło o innej średnicy powoduje zmianę prędkości obrotowej stołu, a tym samym liczby owinięć, na przykład z 24 na 18. Aby to wykonać, luzuje się napinacz łańcucha i zmienia koło zębate na właściwe dla danej folii. Dodatkowe koła są dołączane w zestawie z urządzeniem.

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces owijania balotu, można zdecydować się na rozwiązanie stosowane w owijarce RW 1800 firmy Kuhn lub Kverneland 7850. Za szybkie nałożenie odpowiedniej ilości warstw folii na balot odpowiadają napędzane podwójne ramiona, na których znajdują się napinacze z rolkami folii o szerokości 75 cm. Rama ochronna zabezpiecza obracające się wokół beli ramiona.

Po owinięciu balotu film jest ucinany obcinaczem nożycowym, który przytrzymuje go na całej szerokości. Po odcięciu sprężynowy zacisk utrzymuje folię w takim stanie do rozpoczęcia owijania kolejnego balotu.

Podobne rozwiązanie zastosowano również owijarce Attis PS 160 firmy Lely. Maszyna jest wyposażona w dwa napinacze wstępne, które można zaopatrzyć w rolki z folią o szerokości 50 lub 75 cm. W zależności od liczby warstw, owijarka może zawinąć do 90 bel w ciągu godziny.

Regulowane napinacze wstępne zapewniają rozciągnięcie wstępne 55 lub 70 proc, co ma dać oszczędności w zużyciu folii i zapewnić mocne opasanie balotu. Cały proces owijania jest wykonywany automatycznie, a podświetlany wyświetlacz sterownika daje możliwość programowania kolejnych czynności i informuje operatora o przebiegających procesach.

Dwa podajniki folii 75 cm można też spotkać w owijarce McHale HS2000. Składają się one z dwóch aluminiowych wałków, oraz łączących je, wielostopniowych przekładni, zapewniających odpowiedni naciąg folii podczas owijania. Według producenta, takie rozwiązanie pozwala owinąć belę czterema warstwami folii w 20, a sześcioma - w niecałe 30 sekund. Ciekawostką w owijarce HS 2000 jest możliwość użycia jej na dwa sposoby: dołączoną do ciągnika lub agregatowaną z prasą zwijającą.

Stoły w owijarkach można podzielić na dwie kategorie: bębnowe, gdzie za obrót balotu odpowiadają napędzane walce oraz pasowe - balot leży na kilku pasach osadzonych na walcach napędzających. Konstrukcja pasowa uważana jest za lepiej dopasowującą się do kształtu i wielkości balotu oraz redukującą poślizg beli podczas obracania.

Podobał się artykuł? Podziel się!