W gospodarstwie zdarzają się prace transportowe, które nie mogą być wykonywane za pomocą przyczepy, ładowarki, bądź ciągnika z ładowaczem czołowym z racji np. małej przestrzeni manewrowej. Zdarza się to m.in. przy przewozie paszy bądź usuwaniu obornika z budynków inwentarskich o wąskich korytarzach. Przy takich pracach wykorzystuje się najczęściej taczkę napędzaną siła mięśni. Jednak tego typu prace można ułatwić zakupując wozidło z silnikiem.

Urządzenia, które można by określić nazwą „taczka z silnikiem” mogą być zarówno prostymi narzędziami bardzo zbliżonymi w wyglądzie do swojego pierwowzoru jak i bardzo zaawansowanymi 3- bądź 4-kołowymi wodzidłami, a nawet miniwywrotkmi poruszającymi się na gąsienicach.

Taczka z silnikiem elektrycznym

Do najprostszych i jednocześnie najtańszym modeli taczek z silnikiem zaliczymy urządzenia produkowane przez czeską firmę Bravo. Są to taczki z silnikiem elektrycznym, które z wyglądu są bardzo zbliżone do tradycyjnych urządzeń tego typu. W podstawowej wersji taczka wyposażona jest silnik elektryczny o mocy 250 W, który pozwala na jazdę z prędkością 3,2 – 4 km/h. Energa magazynowana jest w 12 V akumulatorze ołowianym o pojemności 22 Ah.

W wersji z plastikową skrzynią ładunkową o pojemności 80 l, taczka kosztuje 2 148 zł (wszystkie ceny są kwotami brutto). Model z ze 100-litrową ocynkowaną skrzynią ładunkową, wykonaną z blach o grubości 0,8 mm, to wydatek rzędu 2 499 zł. Natomiast wersja Power, wyposażona w silnik o mocy 300 W oraz 100 l skrzykną ładunkową wykonaną z cynkowanej blachy o grubości 1 mm to wydatek rządu 3 165 zł.

Jak podaje producent, użytkowa nośność wszystkich modeli taczek to 75 kg, natomiast maksymalnie przewozić na nich można 150 kg. Co ciekawe, taczki wyposażone są w urządzenie rekuperacyjne, które po włączeniu przyhamowuje taczkę. Jest to bardzo przydatne przy przewożeniu ładunku po pochyłościach i co ważne, hamowanie ładuje jednocześnie akumulator. 

Elektryczna waga ciężka

Na napęd elektryczny w swoich taczkach zdecydowała się również włoska firma Zallys. W ofercie tego producenta znajdziemy kilka modeli taczek o napędzie elektrycznym. Są to trzykołowe taczki, w których napędzane są dwa przednie koła.