Ogromne bogactwo maszyn do uprawy pożniwnej na polskim rynku sprawia, że wybór nie jest łatwy. Maszyny tego typu oferuje kilkudziesięciu producentów. Skupiliśmy się na maszynach dla średnich i dużych gospodarstw. Za wymierne kryterium wyboru przyjęliśmy szerokość roboczą równą co najmniej 3 m. Poniżej przedstawiamy ofertę kilku wybranych firm.

BRONA…

Przed wyborem konkretnego producenta i modelu, musimy najpierw zastanowić się nad rodzajem maszyny. Brona talerzowa, czyli klasyczna talerzówka, dobrze miesza glebę i ma stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie mocy. Nie nastręcza również problemów z zapychaniem się, gdy na polu znajduje się duża ilość resztek pożniwnych. Uprawa z jej pomocą pozwala na uzyskanie dużej wydajności. Dzięki zmiennemu kątowi natarcia talerzy, narzędzie można łatwo dopasować do pracy w różnych warunkach. Niektórzy zarzucają talerzówkom przyczynianie się do rozmnażania perzu poprzez cięcie jego rozłogów. Do minusów bron talerzowych w układzie X można dodać powstawanie małych bruzd na środku każdego przejazdu. Problem ten nie występuje w przypadku układu V, z pomocą którego można uzyskać bardzo wyrównaną powierzchnię pola. Trzeba jednak zachować zasady pracy identyczne jak w przypadku pługów zagonowych, co jest pewną niedogodnością. Dzięki odpowiednim tarczom skrajnym i występującym za główną sekcją roboczą wałom doprawiającym problemy z powstawaniem bruzd są jednak najczęściej niwelowane. Do minusów talerzówek należą też problemy z zagłębianiem się tarcz na ciężkich glebach. Aby nie było z tym kłopotów, brona talerzowa musi mieć odpowiednio dużą masę. To z kolei w połączeniu z daleko odsuniętym środkiem ciężkości sprawia, że narzędzia te mają duże wymagania co do udźwigu podnośnika. Z tego względu większe modele występują najczęściej w wersjach półzawieszanych, co znacząco podwyższa koszt zakupu takiego sprzętu.

Kompaktowe brony talerzowe - nazywane też agregatami talerzowymi - zwykle posiadają podobny zestaw zalet i wad co standardowe talerzówki, z tym że zwykle mogą pracować na mniejszej głębokości niż tradycyjne brony talerzowe, jak również często pozbawione są możliwości zmiany kąta natarcia talerzy lub jest to opcja dostępna za dopłatą. W stosunku do wcześniej opisanych bron ich zaletą jest zwartość konstrukcji, co zbliża środek ciężkości agregatu do ciągnika, stawiając mu mniejsze wymogi udźwigu TUZ.