Wydarzenie zadebiutuje w ośrodku Pivdennij Expo we Lwowie. Jest to wspólne przedsięwzięcie Targów Kielce i firmy Gal-Expo, realizowane przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy i władz obwodu lwowskiego.

- To olbrzymi sukces, że otwieramy się na nowe rynki, że możemy promować polskie technologie. Liczę na to, że będą się tam prezentowali przede wszystkim polscy producenci doskonałego sprzętu rolniczego - powiedział dziennikarzom goszczący w Kielcach na Agrotechu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Rafał Romanowski.

Zapytany, czy polski resort rolnictwa przyłączy się do organizacji wydarzenia, wyjaśnił, że do tej pory nie było propozycji zaangażowania finansowego ministerstwa w projekt. "Ale oczywiście wsparcie merytoryczne, technologiczne, z naszej strony będzie adekwatne do tej sprawy" - podkreślił Romanowski.

Jak mówił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, ukraińska edycja Agrotechu, ma pomóc polskim firmom "wejść na bardzo obiecujący i bardzo wielki rynek Ukrainy". Na lwowskich targach, nazwanych Euro Agro Show, mają też prezentować się międzynarodowi producenci z branży rolniczej, od lat pokazujący swoje produkty w Kielcach.

Według szacunków ekspozycja zaplanowana między 17-19 listopada, zajmie teren 2-3 tys. metrów kw. powierzchni. Prezes lwowskiego Gal-Expo Andrij Stegura, podkreślił, że idę organizacji wystawy poparły - poza ukraińskimi firmami, resortem rolnictwa, administracją państwową obwodu lwowskiego - także władze Lwowa i organizacje zrzeszające rolników na Ukrainie.

W jego opinii wystawa może przynieść korzyści przedsiębiorcom, ze względu na silną dynamikę rozwoju rolnictwa na Ukrainie i związany z tym faktem duży popyt na oprzyrządowanie i technologie rolnicze.

"Rolnictwo ma 38 proc. udziału w ukraińskim eksporcie i to nie jest górna granica, więc rozwój inwestycji to rzecz, której dziś potrzebujemy () Dzięki tego typu targom, Ukraina stanie się obecna na rynku europejskim" - oceniła dyrektor departamentu rolnictwa Rady Obwodu Lwowskiego, Nataliya Khmyz.

Rozpoczęte w piątek XXII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech w Targach Kielce, należą do największych targów branży w Polsce. W ubiegłym roku kielecki ośrodek wystawienniczy podczas imprezy odwiedziło 61,5 tys. osób. W ocenie wiceministra Romanowskiego, marki tego wydarzenia "nie trzeba reklamować, targi bronią się same".