Rosnąca popularność agregatów uprawowo-siewnych wynika przede wszystkim z możliwości ograniczenia liczby przejazdów po polu w celu dobrego przygotowania łoża siewnego. Aktywne narzędzia uprawowe sprawdzają się w tej roli wyśmienicie, zwłaszcza na cięższych glebach z tendencją do zbrylania i zaskorupiania. Agregat uprawowo-siewny Fenix A to zestaw, w którym producent połączył pneumatyczny siewnik Fenix z broną wirnikową Hermes. Dodatkowo narzędzie uprawowe zostało skonfigurowane z wałem typu packer o średnicy 480 mm. Testowany przez nas agregat miał oznaczenie "700/3D A", w którym zawarta jest informacja o pojemności zbiornika na nasiona (700 l), szerokości roboczej (3 m) i rodzaju redlic (D - talerzowe).

Do testu otrzymaliśmy zestaw z dość bogatą listą wyposażenia. Znalazły się w nim m.in.: sterownik R-14, hydraulicznie sterowane znaczniki, elektryczne zakładanie ścieżek przejazdowych, wał packera oraz redlice talerzowe z kółkami dociskającymi. Katalogowa cena za tak skonfigurowaną maszynę opiewa na 77,5 tys. zł netto (95,3 tys. zł brutto). Na tle zachodnich konkurencji maszyna wypada więc dość korzystanie. Jak sprawuje się podczas pracy i co najważniejsze - jakie są efekty jej użycia - o tym piszemy dalej.

DOBRE PRZYGOTOWANIE POD SIEW

Do pracy z zestawem uprawowo-siewnym wykorzystaliśmy ciągnik Zetor Forterra 150 HD (147 KM mocy znamionowej). Do 3-metrowego zestawu Fenix A producent zaleca ciągnik o mocy co najmniej 120 KM. Zetor okazał się więc idealnym "partnerem" do pracy z niespełna 2-tonowym agregatem, zarówno pod względem mocy, jak i udźwigu czy masy.

Podstawowym elementem zespołu uprawowego jest 3-metrowa brona aktywna Hermes wyposażona w 12 wirników - na każdym z nich znajdziemy 2 zęby o długości 28 cm. Zęby są przytwierdzone do głowic obrotowych na śruby. W bronie nie ma możliwości regulacji obrotów wirników - można dokonywać jej tylko przez zmianę obrotów WOM. Nie jest to jednak żadna przeszkoda w prawidłowej pracy siewnika, gdyż dmuchawa ma zasilanie hydrauliczne (szczegółowo wyjaśniamy to w dalszej części artykułu).