Prestiżowe wyróżnienie w kategorii Best of Specialized 2013 (najlepszy ciągnik specjalistyczny 2013) przypadło firmie New Holland i modelowi T4060F. Jest to flagowy model należący do gamy ciągników T4000F/N/V. Napędzany silnikiem o mocy aż 106 KM, wąski ciągnik może pracować nawet z najbardziej wydajnymi maszynami w winnicach oraz w sadach.

- Ta nagroda jest dowodem uznania dla ciężkiej pracy i poświęcenia wszystkich osób zaangażowanych w rozwój ciągnika T4060F - powiedział Carlo Lambro, wiceprezest New Holland na Europę. - Firma New Holland jest w pełni zaangażowana w utrzymanie pozycji światowego lidera w dziedzinie maszyn specjalistycznych oraz w opracowywanie nowatorskich systemów, takich jak ECOBraud, umożliwiających zwiększenie zysku plantatorów przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne - dodał.

Czym wyróżnił się new Holland T4060F? Ważny jest przede wszystkim szeroki wachlarz funkcji umożliwiający plantatorom dostosowanie ciągnika do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Jest to m.in. duży wybór przekładni napędowych, a wszystkie modele należące do serii "F" wyposażone są w oś przednią typu SuperSteer, zapewniającą najlepszy w swojej klasie promień skrętu 76 stopni.

Bezpieczna praca jest zasługą 100-proc. mechanicznej blokady parkingowej oraz nowego przełożenia WOM, które dodatkowo zwiększa wydajność pracy, a równocześnie pozwala zaoszczędzić 5 proc. paliwa. Zaworami hydraulicznymi o dużej wydajności steruje się za pomocą ergonomicznego joysticka, a cały system jest przystosowany do współpracy z narzędziami i maszynami napędzanymi silnikami hydraulicznymi zapewniając 100-procentowy priorytet przepływu i powrót bezciśnieniowy.

Ciągnik został także wyposażony w kabinę zapewniającą "poziom ochrony 2", gwarantującą wysoki komfort pracy i intuicyjną obsługę.

Kluczowym elementem ciągnika jest zestaw specjalistycznych sterowników umożliwiający spełnienie wymogów technologii precyzyjnego nawożenia. Najpierw powstaje mapa plonowania całej winnicy i wyodrębniane są obszary o wysokiej i niskiej wydajności. Następnie dane te są analizowane przez opracowane przez firmę New Holland oprogramowanie PLM w celu utworzenia map wskazujących, ile nawozu należy stosować w poszczególnych obszarach. Dane te są przesyłane do ciągnika poprzez złącze USB, a pakiet narzędzi rolnictwa precyzyjnego zarządza zmiennym dawkowaniem nawozu.

Kolorowy wyświetlacz z ekranem dotykowym FM750 umożliwia operatorom błyskawiczne monitorowanie wszystkich najważniejszych parametrów maszyny, włącznie z rzeczywistą prędkością roboczą/pracy dzięki sygnałom GPS, obszarem pracy, dawkowaniem nawozów, jak również ilością nawozu pozostałą w koszu rozsiewacza. Zaawansowana technologia śledzenia rzędów oznacza, iż operatorzy wiedzą dokładnie, które rzędy były nawożone, co pozwala uniknąć ponownego nawożenia; zmniejsza także zmęczenie operatora podczas długich dni roboczych i ułatwia pracę w nocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!