Stworzona na bazie koncepcji swojego poprzednika, rozrzutnika Tornado 2, nowa maszyna prezentuje się bardzo zgrabnie. Wąska, obniżona skrzynia skorupowa została opracowana nowymi technikami obróbki. Profilowanie blachy o wysokim limicie plastyczności (HLE) pozwala zmniejszyć masę maszyny oraz liczbę spawów przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dużej wytrzymałości.

Rozrzucanie zapewniają dwa pionowe wałki (ø 1.010 mm; 445 obr./min), a odbywa się ono na szerokości 10–15 m, zależnie od materiału. Schodkowa budowa śrub wałków, połączona z pracą demontowanych zębów o grubości 12 mm wykonanych ze stali o dużej wytrzymałości, i automatycznie chowające się łopatki ø 1.100 mm umożliwiają lepsze rozdrabnianie i lepsze rozrzucanie, bez względu na materiał.

Przekładnia napędowa wałków jest zabezpieczona przez sprzęgła gumowe, znajdujące się na poziomie przekładni, i sprzęgła elastyczne umieszczone pomiędzy przekładnią i wałkami.

Przenośnik składa się z dwóch łańcuchów o przekroju 16 mm. Jest on napędzany przez silnik hydrauliczny, którego prędkość można bez trudu regulować na zewnątrz kabiny. Dyszel jest zamontowany na poprzecznych resorach parabolicznych. Koła o średnicy do 1.974 mm (zależnie od modelu) zapewniają mały opór toczenia, lepszą nośność oraz dobrą jakość manewrowania podczas pracy. Od pojemności 15 m3 TORNADO3 może być standardowo wyposażony w układ jezdny Hydro-Tandem z osią nadążną lub, w opcji, ze skrętną wymuszającą.

Podobał się artykuł? Podziel się!