Mimo iż ciągnik uważany jest za najbardziej rolniczą, a tym samym najbardziej potrzebną maszynę w gospodarstwie – nie jest w stanie wykonać wszystkich prac. Rolę maszyny wielozadaniowej zdaje się przejmować powoli ładowarka teleskopowa, ale i ona nie podoła wszystkim zadaniom. Niemoc ciągnika czy ładowarki w tej sytuacji ma identyczną przyczynę… do wielu zadań te maszyny są po prostu za duże. Czasem ważne są nie tylko parametry dotyczące udźwigu, zasięgu wysięgnika teleskopowego, możliwości ciągnikowego TUZ. Zdarza się że potrzeba przewieźć ciężar stosunkowo niewielki, ale znajdujący się w wąskich zakamarkach gospodarstwa. Co wtedy począć?

Do takich prac konstruowane są minimaszyny rolnicze. Małe ciągniki z ładowaczami i innym osprzętem podobnej wielkości, nieduże ładowarki, wózki widłowe, niewielkie samochody transportowe, ładowarki kompaktowe, a nawet znane wszystkim taczki. Podobnych maszyn jest bardzo dużo, tylko nie wiedzieć czemu, nie są aż tak popularne.

Na podwórku

Najczęstszą czynnością wykonywaną na podwórku jest ładowanie lub rozładowywanie. Worki ze zbożem, nawóz, wapno, pasze – wymieniać można długo. Do tego dochodzą mniej rolnicze czynności, związane z codziennym życiem, które również trzeba wykonać. Do cięższych można wykorzystać zwykły ciągnik z ładowaczem czołowym lub ładowarkę (to maszyny często stosowane do uzupełniania nawozu w rozsiewaczach czy materiału siewnego w siewnikach). Nie każde podwórko ma jednak rozmiary pozwalające na pełną swobodę przy użyciu dużych maszyn. W takiej sytuacji najlepsze okazują się miniładowarki lub małe ciągniki z ładowaczami. Co prawda, takie urządzenia nie mają dużego udźwigu i pracują na niewielkich wysokościach, ale nadrabiają za to zwrotnością, szybkością pracy i szerokim zastosowaniom. Podobnie jak to ma miejsce w wypadku ładowarek teleskopowych, do wielu mniejszych modeli można dołączać różnego rodzaju osprzęt dodatkowy. Dzięki temu w prosty sposób ładowarka z łopatą zamieni się w maszynę do odśnieżania, załadunku obornika lub balotów foliowych. Możliwości są oczywiście większe.To jednak uzależnione jest najczęściej od tego, co proponuje producent. Oznacza to, że jedne maszyny są bardziej wielozadaniowe niż inne, dlatego warto przed zakupem przejrzeć dokładnie ofertę kilku producentów.