Do tej pory w ofercie firmy Lemken do płytkiej uprawy ścierniska były oferowane dwie kompaktowe brony talerzowe Heliodor 8 oraz Rubin 9 w szerokościach roboczych do 12 metrów. Paleta tego rodzaju maszyn zostaje teraz uzupełniona o nowy model Rubin 12, który po raz pierwszy został zaprezentowany w wersji 3m podczas ubiegłorocznej Agritechniki. Ta nowa brona talerzowa może pracować na głębokości do 20 cm, która wcześniej była zarezerwowana wyłącznie dla kultywatorów.

Nowy Rubin 12 różni się od swojego „starszego brata” Rubina 9 w kilku względach. Nowe narzędzie uprawowe posiada m.in. duże talerze o średnicy 732 mm, pozwalające na zagłębianie się do 20 cm. Nowe symetryczne rozmieszczenie talerzy na maszynie zapewnia stabilną pracę bez ściągania na boki, a uciąg maszyny nie jest trudniejszy.

W bronie pracuje 18 karbowanych wklęsłych talerzy na 3 metrach roboczych. Rozmieszczono je w układzie 8 talerzy z przodu oraz 10 talerzy w drugim rzędzie. Rozstawa talerzy wynosi 17 cm w 120 cm odstępie pomiędzy rzędami. W celu zapewnienia optymalnego przemieszczania się gleby, centralne talerze w przednim rzędzie ustawione są delikatnie do tyłu natomiast odpowiadające im talerze z tylnego rzędu ustawione są delikatnie do przodu.

Zgrzebło odbojowe za przednim rzędem kontroluje przepływ gleby podczas gdy zgrzebło równające za drugim rzędem talerzy rozkłada oraz wyrównuje glebę. Położenie obydwu zgrzebeł może być płynnie regulowane. Ponadto Rubin 12 został wyposażony w uniwersalne koło zapewniające łatwe manewrowanie na polu oraz bezpieczny transport na drogach publicznych.

Maszyna zostanie wprowadzona na rynek w roku 2013 po długim okresie próbnym. Podobał się artykuł? Podziel się!