Wrzesień pokazał nowe tendencje na rynku ciągników rolniczych. Zarejestrowano 1007 nowych maszyn, czyli o 268 sztuk mniej niż przed rokiem i 48 mniej niż przed miesiącem. Gdy nowe traktory tracą, umacnia się rynek maszyn używanych. W ubiegłym miesiącu zakupiono ich o prawie 3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 roku - informuje agencja Martin&Jacob monitorująca rynek rolniczy.


Wrzesień przyniósł 1007 rejestracji nowych ciągników rolniczych. To 22,7 proc. mniej niż przed rokiem. Mimo, że sezon najcięższych prac powoli się kończy, nie widać dużego wzrostu zainteresowania nowymi maszynami. Choć ilość ich rejestracji spadła, sytuacja na całym rynku wcale nie jest taka zła. Nadal nie przedstawia się co prawda tak optymistycznie jak przed rokiem, ale wskazuje, że rolnicy wciąż chcą inwestować w sprzęt.

Efektem spadku sprzedaży nowych maszyn jest wzrost liczby rejestracji ciągników używanych. Ich sprzedaż wzrosła zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca (13,8 proc.) jak i roku (2,8 proc.).

W ślad za tym jak na rynku pogłębiają się spadki narastają głosy odnośnie nasycenia rynku traktorów w Polsce. Nic bardziej mylnego. Do tego nasycenia brakuje nam jeszcze bardzo wiele, a potencjał na nowe traktory wynosi około 16 tys. sztuk. Rolnicy chcą i muszą inwestować w sprzęt, ale perspektywa wydawania własnych środków trochę studzi ich zapały. To dlatego do łask wracają maszyny używane, które powoli zaczynają brać górę nad traktorami fabrycznie nowymi- zauważa Mariusz Chrobot, Wiceprezes Martin & Jacob.

Podobał się artykuł? Podziel się!