PRZEGLĄD PRASY: Wiosną 2008 r. możliwy jest boom na rynku ciągników i maszyn rolniczych. Rolnicy ruszą na zakupy, bo dostaną pierwszą część unijnych dotacji na modernizację gospodarstw. Pula środków na 2007 r. to 360 mln euro. W sumie w latach 2007-2013 przewidziano na ten cel 1,8 mld euro – pisze Piotr Dziubak.

Rolnicy kupują ciągniki

Doświadczenia zebrane przy realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" wskazują, że producenci rolni przeznaczają uzyskane środki przede wszystkim na zakup ciągników i maszyn rolniczych. W ciągu trzech lat poprzedniej unijnej perspektywy finansowej rolnicy nabyli 40 tys. sztuk sprzętu, w tym blisko 7 tys. ciągników rolniczych (średnia cena wyniosła 127 tys. zł), oraz ponad 25,5 tys. sztuk maszyn i narzędzi do produkcji roślinnej (średnia cena ok. 30 tys. zł). W sumie z dofinansowaniem agencji zakupiono ciągniki i maszyny na kwotę prawie 1,8 mld zł.

Ostrożny optymizm

Najwięksi producenci sprzętu rolniczego (Zetor, Pronar, Ursus, New Holland, John Deere i Belarus) na razie nie popadają w euforię. - Moim zdaniem, w przyszłym roku nie ma co liczyć na skokowy wzrost sprzedaży. To będzie dobry okres, ale znaczny wzrost zapotrzebowania na nowe ciągniki, do poziomu 16-18 tys., może nastąpić dopiero w latach 2009-2010 - twierdzi Tomasz Pawlak, dyrektor handlowy Zetora.

Więcej optymizmu przejawia Jarosław Kochański, dyrektor biura handlowego Ursusa. - Zbyt w naszej firmie jest silnie uzależniony od napływu funduszy unijnych do rolników - mówi. Według niego, kiedy latem zakończył się poprzedni program, sprzedaż spadła o 40 proc. W zeszłym roku Ursus wyprodukował 1,5 tys. ciągników. W 2007 r. liczba sprzedanych maszyn ma być nieco niższa, ze względu na zmiany organizacyjne spowodowane przejęciem 51 proc. akcji Ursusa przez tureckiego Uzela. Jarosław Kochański uważa jednak, że w 2008 roku sprzedaż powinna już wzrosnąć i wyniesie ok. 2,5 tys. maszyn. Ceny ciągników z Ursusa wahają się od 50 do 230 tys. zł brutto. Rolnicy najchętniej kupują model z silnikiem 80-konnym, który kosztuje 90 tys. zł.

Unijne wsparcie

Od 9 listopada 2007 r. rolnicy mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych. Agencja spodziewa się przyjęcia dokumentów od 20 tys. potencjalnych beneficjentów. Przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane po przekroczeniu 120 proc. zaplanowanych w tej turze środków. O pomoc nie mogą się starać rolnicy, którzy otrzymali więcej niż 100 tys. zł w ramach SPO i programu SAPARD. W zależności od kwoty uzyskanego wsparcia będą musieli odczekać od ido 2 lat.

Źródło: Parkiet

Podobał się artykuł? Podziel się!