Prasy marki Vicon, należącej do koncernu Kverneland Group, cieszą się ogólnie dobrą sławą jako solidne maszyny. Mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się modelowi RV 1601 z 2006 roku.

W tej prasie za formowanie beli odpowiada sześć ciągłych pasów o wymiarach 215 mm x 10700 mm. W oryginale pasy są bezspinkowe, jednak w naszym egzemplarzu są już zamontowane dwie spinki. Koszt spinki to ok. 150 zł. Przy zakładaniu spinki ważne jest zachowanie odpowiedniej długości pasa, aby wszystkie pasy były równo napięte. Tak więc jeśli uszkodzony pas trzeba sporo skrócić, wówczas należy zastosować wstawkę, aby zachować poprawną długość pasa.

Funkcjonalny sterownik

Ten egzemplarz prasy pracuje ze sterownikiem Autoform, który pozwala na wygodną zmianę ustawień z kabiny ciągnika. W komorze prasy po obu stronach znajdują się czujniki kształtu beli, które przekazują na wyświetlacz informację o kierunku jazdy, tak aby powstająca bela wyszła równa z obu stron. Wskazanie kształtu beli można ustawić w zakresie od 5 do 20 cm, fabryczne ustawienie to 10 cm.

Sterownik pozwala na szeroki zakres regulacji zarówno w przypadku średnicy beli, jak również stopnia zgniotu. Vicon RV 1601 pozwala na formowanie balotów o średnicy od 80 do 160 cm. W przypadku zbioru siana istnieje możliwość zastosowania funkcji miękkiego rdzenia, dzięki czemu bela w środku nie jest bardzo zbita, umożliwiając „oddychanie siana”, natomiast większe ciśnienie w warstwie zewnętrznej utrzymuje formę balota.

W prasie istnieje możliwość owijania sznurkiem, bądź siatką. Aplikator siatki umieszczony jest dość nisko w tylnej części pracy, dzięki czemu instalowanie siatki jest dość łatwe, szczególnie w przypadku rolek o większej długości siatki, które już sporo ważą. W razie awarii sterownika można przełączyć na awaryjne sterowanie owijaniem, dzięki ręcznemu sterowaniu siłownikiem wiązania sznurkiem, bądź siłownikiem owijania siatką.

Dobra wydajność

Dość szeroki podbieracz, bo aż 210 cm, pozwala na bezproblemowy zbiór zielonki lub słomy z pokosów. W przypadku bardzo szerokich pokosów materiał jest spychany do środka komory dzięki bocznym ślimakom, dzięki czemu boki balota nie są luźne i zachowany jest cylindryczny jego kształt. Wysoką wydajność zbioru zapewnia rotor, który znacznie przyspiesza przepływ materiału do komory. Jeśli pokosy nie są zbyt duże, a pole jest równe, prasa radzi sobie ze zwijaniem przy jeździe nawet powyżej 10 km/h. w przypadku zapchania się prasy materiałem istnieje możliwość odblokowania i ręcznego cofnięcia rotora, dzięki czemu nie trzeba materiału wyszarpywać z zespołu zbierającego, ale należy zaznaczyć, że do takiego zatoru dochodzi bardzo rzadko.

Sprawne smarowanie