Według nowej umowy ze spółką Industrial Develompemnt Corporation, wartej 100 mln dolarów (397 mln zł) , Ursus dostarczy do Zambii 2600 ciągników i 2506 innych maszyn rolniczych, przyczepek, rozrzutników obornika, prasy zwijające, brony, pługi. Powstanie też montownia, założona w strefie ekonomicznej Lusaka-Południe oraz 10 centrów serwisowych. O szczegółach kontraktu poinformował Puls Biznesu w wydaniu weekendowym.

Szczegóły były po cichu negocjowane m.in. w Warszawie  - minister rolnictwa Zambii odwiedziła po cichu Polskę w styczniu, przy okazji udziału w rolniczych targach Zielony Tydzień w Berlinie. 

Według Pulsu Biznesu - Ursus zacznie realizować kontrakt po otrzymaniu 40-procentowej zaliczki, czyli 40 mln dolarów. Gazeta zwraca jednak uwagę na to, że pieniądze, które wpłyną do Ursusa, pochodzą w rzeczywistości od... podatnika z Polski. Ponieważ właśnie z takiego źródła będą pochodziły pieniądze, które polski rząd wyśle do Zambii. Rządy Polski i Zambii podpisują bowiem umowę w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej, dodatkowo porozumienia zostaną podpisane między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a zambijskim resortem finansów. 

To trzecia już umowa Ursusa w Afryce, firma sprzedaje już maszyny w Etiopii i Tanzanii. 

>>> Czytaj też: Ursus rośnie w siłę - podpisanie umowy ze spółką algierską

Podobał się artykuł? Podziel się!