Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie. Ze względu na dużą ofertę wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy.

Najtańsze urządzenia umożliwiające pracę w zakresie wysokich ciśnień dostępne są już w kwocie nawet 300 zł. Otrzymujemy jednak wówczas produkt niewiadomego pochodzenia, który doskonale sprawdza się w przypadku gospodarstw domowych. Ciśnienie generowane przez takie myjki (do 80 bar) nie radzi sobie natomiast z zabrudzeniami typowymi dla maszyn rolniczych. Poza tym musimy wziąć pod uwagę, że jest to urządzenie z linii amatorskiej, którego żywotność ze względu na jakość zastosowanych materiałów do najdłuższych nie należy.

Ceny myjek profesjonalnych cenionych producentów rozpoczynają się już od 1600 zł. Są to urządzenia, których pompa generuje ciśnienie na poziomie do 130-150 bar. Ciekawą alternatywą dla tego typu myjek jest produkowany do 2000 roku Karcher HD1090 (o maksymalnym wydatku z ciśnieniem 230 bar), który w setkach sztuk trafia na nasz rynek jako urządzenie używane.

Karcher HD 1090 to myjka, która lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Zyskała jednak dobrą opinię wśród użytkowników, a co za tym idzie wysoką popularność na rynku wtórnym. Solidna konstrukcja wynika z samego przeznaczenia urządzenia do ciągłej pracy (m.in. mycia maszyn w kopalniach).

Myjka jest dość „toporna" (urządzenie waży ponad 55 kg) ale jest to cecha, która w tym przypadku świadczy o wysokiej jakości wykonania i wykorzystania przy tym materiałów dobrej jakości. Potwierdzeniem tego jest np. głowica, której ścianki mają aż 8,5 mm grubości. Obecnie w urzadzeniach tej klasy można spotkać głowicę ze ściankami o grubości nawet poniżej 4 mm.


Sercem Karchera HD 1090 jest wolnoobrotowy silnik elektryczny o mocy 5,7 kW (moc przyłącza 6,5 kW). Do jego zasilania wymagane jest napięcie 400 V.

Sam silnik jest bardzo wytrzymały. Nominalna temperatura jego pracy może dochodzić aż do 80°C, ale ze względu na zastosowanie układu chłodzenia o dużej wydajności (w postaci przepływającej wody) silnik nie jest narażony na przegrzanie. Jest to o tyle ważne, że grubo ponad połowa uszkodzeń silników elektrycznych tańszych myjek wynika z ich przegrzania.

Jednym ze słabszych elementów myjki jest wyłącznik przeciążeniowy, który często „przycina się" nie odłączając napięcia. W skrajnych sytuacjach przy eksploatacji Karchera HD 1090 doprowadzało to nawet do uszkodzenia silnika. Jego remont wiąże się z wydatkiem około 800 zł.

Zasilana z silnika pompa tłoczkowa ma wydajność maksymalną 1000 l/min generuje przy tym ciśnienie 230 bar. Wartości nominalnego ciśnienia pracy mieszczą się natomiast w zakresie 10-200 bar. Pozwala to na wykorzystanie myjki do usuwania większych zabrudzeń.