PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Używane zyskują kosztem nowych

Używane zyskują kosztem nowych

Kwiecień nie był najlepszym miesiącem w handlu nowymi ciągnikami. Sprzedano mniej maszyn niż w marcu br. i analogicznym okresie roku ubiegłego. Za to na rynku wtórnym, sytuacja odwrotna – rynek kwitnie.W kwietniu wydziały komunikacji zarejestrowały 1563 nowe ciągniki. to rezultat o 17 proc. gorszy od marcowego, kiedy zarejestrowano 1662 nowe maszyny - podaje agencja Martin & Jacob. Ten miesiąc okazał się słaby także w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku - wtedy rolnicy zakupili 1885 traktorów czyli o 322 sztuki więcej. Sięgając dalej wstecz, można zauważyć, że jest to najgorszy kwietniowy wynik od trzech lat.

Interesującym jest fakt, że kosztem nowych maszyn zyskują używane. Rejestracje kwietniowe były najwyższe spośród kwietniowych w ostatnich trzech latach. Rolnicy kupili 1670 traktorów „z drugiej ręki" czyli o 40 proc. więcej niż przed rokiem.

- Rolnicy z jednej strony szukają oszczędności rezygnując z takich inwestycji jak w ostatnim roku, jednak z drugiej strony dysponują pieniędzmi na zakup maszyn używanych. Powodów nie należy szukać daleko. Są one związane z ograniczonym finansowaniem z PROW. Skoro nie można kupić więcej za mniej, kupuje się tyle na ile stać. To dlatego maszyny używane ponownie nabierają na znaczeniu - mówi Mariusz Chrobot, wiceprezes Martin & Jacob.

Mierząc zmiany na rynku maszyn używanych z kwietnia 2013 i 2012 roku widać, że wzrost sprzedaży wyniósł 17 proc. Licząc zaś okres od stycznia do kwietnia tego i ubiegłego roku, wynik jest aż o 36 proc. lepszy. To pokazuje, że pieniądze wciąż są na rynku. Środki, którymi dysponują rolnicy są przeznaczane na maszyny używane, nie nowe, tak jak to było w roku 2012. Dilerzy nie narzekają na brak ruchu, póki co jednak zainteresowani kupnem zadają jeszcze dużo pytań, wstrzymując się z zakupem. W kwietniu ruszyły już prace polowe więc na tym skupia się głównie uwaga rolników. Możemy przewidywać, że sprzedaż wzrośnie znów w maju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • młody rolnik 2013-05-12 12:38:26
  Sam jesteś pseudo i naciągacz bo sam napisałeś że wziąłeś dotacje a pracujesz na pełnym etacie
 • jozin z bazin 2013-05-12 09:29:47
  Mój ojciec w latach 80 kupił nowego ursusa c330 bez jakich kolwiek dotacji tylko z pracy na roli , a ja rok temu 27 letniego zetora z dotacją bezpośrednią i pracą na pełny etat.
  Więc kiedy było lepiej dziś czy wcześniej. Te wszystkie dotacji to pic na wodę . Dadzą 100 zł, a odbiorą 500 w różnych podatkach i ukrytych opłatach. To efekt złodziejskich rządów.Podatek dochodowy od rolników, tylko od tych pseudo i naciągaczy.
 • paweł 2013-05-09 14:02:52
  Nie tylko nowy PROW 2014 - 2020

  ale też tanie kredyty preferencyjne na około 1% a nie jak teraz 4%

  my rolnicz brak pieniedzy na nowe maszyny a o kombajnach nie wspomne a ceny są drosze jak Złoto.

  na rynku to co my sprzedajemy jest coraz taniej ale jak kupujem nawozy środki ochrony roślin itp.. są takie same a nawet roku na rok wyższe

  Pozdrawiam rolników tych prawdziwych

  paweł.
 • karol 2013-05-09 13:09:19
  Niech Dilerzy dalej podnoszą ceny to niedługo będą sprzedawać tylko kosiarki do trawy. Doszło do tego, że za 200 tys. nie można kupić 100 km ciągnika. Według mnie sprzedaż ciągników może się ożywić dopiero w roku 2015 jak rolnicy zaczną realizować nowy PROW.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!