W gospodarstwie Adama Lodzińskiego ze Stawu k. Gostynina właściwie cały, główny park maszyn opiera się na marce Deutz-Fahr. W 260-hektarowym gospodarstwie pracują ciągniki Agrotron M610 i Agrofarm 85, ładowarka Agrovector i kombajn 9206 CTS. Największym ciągnikiem jest model 620 TTV o mocy 165 KM, kupiony w 2008 r. Od tamtej pory maszyna przepracowała ponad 3200 godzin. - To był pierwszy kupiony w Polsce Agrotron TTV. Nabyliśmy go tuż po wprowadzeniu ciągnika do oferty - mówi Lodziński. Traktor pracuje przede wszystkim z 5-skibowym pługiem obracalnym Overum (rozstawionym na 2,5 m), 4-metrowym agregatem uprawowo-siewnym Amazone AD-P 403 Special oraz w transporcie.

Rolnik mówi, że do tej pory ciągnik sprawuje się praktycznie bezawaryjnie. - Właściwie nie mieliśmy większych napraw. Wymienione zostały dwa przewody hydrauliczne. Po za tym przeprowadzane są zwykłe czynności eksploatacyjne: wymiany olejów, filtrów. Uzupełniony był też gaz w układzie klimatyzacji - mówi rolnik.

TTV - KOMFORTOWO I EKONOMICZNIE

Sercem ciągnika jest 6-cylindrowy, turbodoładowany silnik Deutza o pojemności 6,05 l. Jak na sześciocylindrowca przystało, charakteryzuje go wysoka kultura pracy i jak twierdzi rolnik - niskie zużycie paliwa. - Według mnie, TTV-ka pali bardzo mało, bo około 16-17 l/ha przy pługu, na ciężkich glebach zużycie nie przekracza 19-20 l/ha.

Układ przeniesienia napędu to bezstopniowa przekładnia TTV. Oferuje ona trzy tryby pracy: automatyczny, ręczny i z priorytetem WOM. W pierwszym ciągnik bez udziału operatora ustala obroty silnika zależnie od obciążenia i zaprogramowanej prędkości. Kierujący ma tutaj jednak wpływ na przyspieszenie i na to, czy silnik ma pracować w pełnym czy ograniczonym zakresie obrotów. Służą do tego dwa pokrętła w panelu sterowania w podłokietniku. Jednym z nich (ACC) reguluje się przyspieszenie maszyny. Przy ustawieniu na "+" traktor szybciej osiąga zadaną prędkość, a obracając pokrętło w lewo - maszyna przyspiesza wolniej. - To bardzo przydatna funkcja. Będzie pomocna np. jeżeli pracujemy z prasą i po wyrzuceniu balotu chcemy stopniowo, niezbyt szybko rozpędzić ciągnik, aby nie zapchać maszyny - mówi Miłosz Wilim z SDF Polska.

Drugim pokrętłem "Auto Eco Power" można ustawić, na jakich maksymalnych obrotach ma pracować silnik. Po obróceniu pokrętła na "Eco", komputer będzie ustawiał pracę w minimalnym możliwym zakresie dla obciążenia w danym momencie i zadanej prędkości.