Za 15-30 tys. zł można kupić kombajn Claas: Mercator, Protector lub Senator, które jeśli tylko są w dobrym stanie technicznym mogą z łatwością wykosić w sezonie kilkadziesiąt hektarów. Jednak kombajny, które nie wymagają inwestycji rzadko trafiają do sprzedaż, dzieje się to raczej w momencie gdy dotychczasowy właściciel zda sobie sprawę z tego, że dalsza eksploatacja będzie już zbyt kosztowna.

ŁATWY DOSTĘP DO CZĘŚCI ZAMIENNYCH

Kombajny Claas oprócz polskich Bizonów są najpopularniejsze w tym przedziale cenowym i często okazują się mniej awaryjne od polskich maszyn - nie przepracowały tak dużo godzin w PGR-ach i kółkach rolniczych. Za wyborem tej marki spośród innych producentów zachodnich przemawia też dość dobry dostęp do nowych i używanych części zamiennych.

Poza tym Mercator, Protector i Senator są jeszcze prostymi konstrukcyjnie modelami, nie mają skomplikowanych układów hydraulicznych i elektrycznych. Dzięki temu większość rolników o jako takich zdolnościach manualnych bez większego problemu może je samodzielnie naprawić.

Jest jednak pewien próg zużycia po przekroczeniu którego dalsza eksploatacja nie ma sensu, bo skończy się stratą czasu i pieniędzy oraz... niewykoszonym zbożem. Dlatego zapomnijmy o okazjach! Cena jest pierwszą sugestią co do stanu technicznego. Nie łudźmy się, że wśród ofert za 10-15 tys. zł znajdziemy Claasa, który nie wymaga dużego wkładu finansowego. Każdy wiekowy kombajn potrzebuje doinwestowania aby mógł przepracować kolejny sezon. Oczywiście wśród najdroższych ofert również można natknąć się na mocno zużyte egzemplarze, które po dokładnym umyciu i cofnięciu licznika motogodzin nieuczciwi sprzedawcy zachwalają jako wyjątkowo mało eksploatowane. Istotne jest też czy maszyna jest świeżo sprowadzona, czy już od kilku lat pracuje w Polsce.

Niestety, ale egzemplarze z polskiego rynku są na ogół w gorszym stanie - rolnicy obsługują je jak najmniejszym kosztem. W praktyce kupienie Claasa Mercatora, Protectora czy Senatora w dobrym stanie technicznym wymaga dużej cierpliwość, obejrzenia wielu egzemplarzy i przede wszystkim pomocy znajomych którzy użytkują już podobne modele i doskonale znają ich słabe strony.

DOBRA I TRWAŁA KONSTRUKCJA