Siewniki pneumatyczne mają wiele zalet i dostrzega to coraz więcej rolników. Niestety, nowe maszyny tego typu to wydatek minimum kilkudziesięciu tys. zł. Jednak nie brakuje ich również na rynku wtórnym, i to w znacznie przystępniejszych cenach.

Jednym z bardziej popularnych siewników pneumatycznych okazuje się Kverneland Accord Pneumatic model DA. Najczęściej spotykane są wersje o szerokości roboczej 3 m, choć siewnik występuje również w szerokościach 2,5, 3, 4, 4,5 oraz 6 m. Wśród egzemplarzy dostępnych na rynku wtórnym znajdziemy zarówno konstrukcje do pracy solo, jak i maszyny przystosowane do nabudowania na agregaty uprawowe (bierne lub aktywne).

Ceny najtańszych siewników Accord DA o szerokości roboczej 3 m przystosowanych do pracy w agregatach uprawowo-siewnych rozpoczynają się od 10 tys. zł (cena samego siewnika - wszystkie kwoty w artykule brutto). W kwocie tej otrzymujemy maszynę z początku lat 90. wyposażoną w stopkowe redlice wysiewające. Za maszynę do pracy „solo" zapłacimy odpowiednio o około 3 tys. zł więcej.

Jeśli poszukujemy siewnika Accord DA z redlicami talerzowymi musimy liczyć się z wydatkiem przekraczającym 18 tys. zł. Za używane, ale nieco młodsze maszyny serii DA (które produkowane są do dziś) zapłacimy nawet do 40 tys. zł.

Warto przy tym zaznaczyć, że między siewnikami z lat 90., a tymi produkowanymi obecnie zbyt dużej różnicy w konstrukcji nie ma. Dotyczy ona przede wszystkim rodzaju zastosowanych redlic, przeniesienia rury ssącej czy ostatecznie rodzaju sterowników oferowanych do siewników DA.

Uniwersalny aparat

Atutem modeli DA jest nie tylko przystępna cena, ale m.in. uniwersalny aparat wysiewający (jego konstrukcje nie zmieniła się do dziś) z wałkiem przystosowanym do wysiewu różnej wielkości nasion. Pozwala on na uzyskanie dawki wysiewu od 2 do 380 kg/ha. Jest to również bardzo niezawodny zespół siewników DA.

Natomiast, przy zakupie używanych, kilkunastoletnich egzemplarzy Accorda trzeba zwrócić uwagę na stan redlic, które często są już mocno pościerane i kwalifikują się do wymiany. W opisywanym modelu DA montowane były 3 rodzaje redlic: stopkowa, talerzowa oraz stopkowo-talerzowa. Ten ostatni typ redlicy dotyczy tylko nielicznej grupy egzemplarzy maszyn, choć i takie na nasz rynek trafiają.