PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Używany Kverneland DA - tani i precyzyjny

Używany Kverneland DA - tani i precyzyjny

Kverneland Pneumatic DA to jeden z najbardziej popularnych siewników dostępnych na rynku wtórnym. Dlaczego warto się nim zainteresować?Siewniki pneumatyczne mają wiele zalet i dostrzega to coraz więcej rolników. Niestety, nowe maszyny tego typu to wydatek minimum kilkudziesięciu tys. zł. Jednak nie brakuje ich również na rynku wtórnym, i to w znacznie przystępniejszych cenach.

Jednym z bardziej popularnych siewników pneumatycznych okazuje się Kverneland Accord Pneumatic model DA. Najczęściej spotykane są wersje o szerokości roboczej 3 m, choć siewnik występuje również w szerokościach 2,5, 3, 4, 4,5 oraz 6 m. Wśród egzemplarzy dostępnych na rynku wtórnym znajdziemy zarówno konstrukcje do pracy solo, jak i maszyny przystosowane do nabudowania na agregaty uprawowe (bierne lub aktywne).

Ceny najtańszych siewników Accord DA o szerokości roboczej 3 m przystosowanych do pracy w agregatach uprawowo-siewnych rozpoczynają się od 10 tys. zł (cena samego siewnika - wszystkie kwoty w artykule brutto). W kwocie tej otrzymujemy maszynę z początku lat 90. wyposażoną w stopkowe redlice wysiewające. Za maszynę do pracy „solo" zapłacimy odpowiednio o około 3 tys. zł więcej.

Jeśli poszukujemy siewnika Accord DA z redlicami talerzowymi musimy liczyć się z wydatkiem przekraczającym 18 tys. zł. Za używane, ale nieco młodsze maszyny serii DA (które produkowane są do dziś) zapłacimy nawet do 40 tys. zł.

Warto przy tym zaznaczyć, że między siewnikami z lat 90., a tymi produkowanymi obecnie zbyt dużej różnicy w konstrukcji nie ma. Dotyczy ona przede wszystkim rodzaju zastosowanych redlic, przeniesienia rury ssącej czy ostatecznie rodzaju sterowników oferowanych do siewników DA.

Uniwersalny aparat

Atutem modeli DA jest nie tylko przystępna cena, ale m.in. uniwersalny aparat wysiewający (jego konstrukcje nie zmieniła się do dziś) z wałkiem przystosowanym do wysiewu różnej wielkości nasion. Pozwala on na uzyskanie dawki wysiewu od 2 do 380 kg/ha. Jest to również bardzo niezawodny zespół siewników DA.

Natomiast, przy zakupie używanych, kilkunastoletnich egzemplarzy Accorda trzeba zwrócić uwagę na stan redlic, które często są już mocno pościerane i kwalifikują się do wymiany. W opisywanym modelu DA montowane były 3 rodzaje redlic: stopkowa, talerzowa oraz stopkowo-talerzowa. Ten ostatni typ redlicy dotyczy tylko nielicznej grupy egzemplarzy maszyn, choć i takie na nasz rynek trafiają.

- W przypadku maszyny, którą zakupiłem zamontowane były redlice talerzowo-stopkowe, które ze względu na zużycie wymagały wymiany - mówi Krzysztof Wróblewski, który kilka lat temu zdecydował się na zakup używanego siewnika Kverneland DA z 1992 roku. W tym konkretnym przypadku okazało się jednak, że rolnik trafił na wersję „przejściową" siewnika i nie był w stanie zakupić oryginalnych elementów wymiennych do redlic talerzowo-stopkowych.

- Zdecydowałem się wówczas na wymianę redlic na elementy talerzowe o oznaczeniu CX - dodaje Wróblewski.

W redlicach talerzowych CX pracują 2 talerze (talerz stalowy oraz talerz plastikowy, którego zadaniem jest m.in. czyszczenie talerza stalowego).

Niestety, ze względu na zmienioną konstrukcję przewodów prowadzących, nie było szansy na wymianę samych redlic (talerzowo-stopkowych na typowo talerzowe), więc konieczny był zakup kompletnych elementów łącznie z przewodami doprowadzającymi nasiona. Koszt zakupu nowej, kompletnej redlicy CX nie jest mały. Ceny popularnie dostępnych zamienników rozpoczynają się bowiem od 560 zł za sztukę (w przypadku 3 metrowej maszyny jest ich 24). Za redlicę oryginalną musimy zapłacić obecnie 2095 zł. Ale taka konieczność dotyczy tylko przypadków, w których mechanicznie uszkodzony jest układ mocowania redlicy, czy przewód doprowadzający.

Na szczęście ze względu na dużą popularność tego modelu siewnika oraz samych redlic typu CX, nie ma problemu z zakupem używanych elementów w przyzwoitym stanie w kwocie już od 350 zł za sztukę. Nawet jeśli zamontowane w redlicach talerze są wytarte, to ich wymiana na nowe - oryginalne będzie kosztowała około 310 zł (156 zł za talerz stalowy i 154 zł za talerz plastikowy) dla jednego elementu. Jeśli wykorzystamy do tego zamienniki, koszt wymiany talerzy może być niższy o połowę.

Docisk redlic

Redlice do ramy maszyny montowane są na teflonowych tulejach, których stan ma wpływ na położenie redlic oraz ich ruch pionowy przy omijaniu przeszkód. Ze względu na niewielką cenę tych elementów (do 5 zł za oryginał) w siewnikach używanych na ogół warto pomyśleć o ich wymianie - dzięki temu odstępy między rzędami nasion będą równomierne.

Niektóre siewniki Accord DA wyposażone są w układ hydraulicznej regulacji głębokości siewu. To ciekawa opcja, która zapewnia możliwość szybkiego dostosowania głębokości wysiewu nasion w zależności od rodzaju sianych roślin.

- W przypadku mojej maszyny regulacja głębokości siewu odbywa się mechanicznie za pomocą śruby, ale siewnik wyposażony jest w siłowniki pozwalające na wyniesienie redlic do góry - mówi Krzysztof Wróblewski.

Dzięki temu możliwe jest również wykorzystanie zestawu uprawowo-siewnego do pracy samym agregatem bez konieczności demontażu siewnika.

Bezproblemowy pneumatyk

W siewnikach Kverneland Accord DA dostępne były dwa rodzaje napędu dmuchawy (hydrauliczny oraz mechaniczny wykorzystujący przekładnię pasową). Jak podkreśla użytkownik Accorda w przypadku tej drugiej opcji, warto zdecydować się na zakup pasków napędowych do dmuchawy o wyższej jakości, ponieważ ze względu na wysoką prędkość obrotową są one narażone na szybkie zużycie.

Dmuchawa przystosowana jest do pracy z dwoma prędkościami WOM (540 oraz 1000 obr./min). w przypadku zmiany prędkości obrotowej WOM konieczna jest zmiana koła napędzającego dmuchawę -czynność ta nie jest skomplikowana. Wydajność dmuchawy regulowana jest specjalną przesłoną, za pomocą której ograniczana jest ilość wypływającego z niej powietrza.

- Układ pneumatyczny zastosowany w siewniku nie wymaga większej uwagi. W zasadzie po zakupie siewnika zdecydowałem się tylko na wymianę głównego przewodu ssącego do układu pneumatycznego siewnika, którego orientacyjny koszt to 700 zł. - mówi Krzysztof Wróblewski.

2 sterowniki

W siewnikach DA z lat 90. możemy spotkać również 2 rodzaje sterowników o oznaczeniu: FGS oraz ESC. Ten pierwszy po dziś dzień należy do standardowego wyposażenia. Drugi z kolei zastąpiony został elementem bardziej rozbudowanym, choć oferował m.in.: możliwość kontroli prędkości dmuchawy, zakładania ścieżek technologicznych, zmianę dawki wysiewanych nasion w zakresie do 20 proc., podgląd parametrów związanych z wydajnością agregatu czy ostatecznie informował o przerwie w przenoszeniu napędu od koła ostrogowego, czy zbyt niskiej prędkości obrotowej wentylatora.

Do zalet siewnika DA zaliczyć można również łatwość jego montażu na agregatach uprawowych różnego typu. Wynika ona przede wszystkim z niewielkiej masy (w zależności od wersji do 500 kg). Istotny jest również kształt zbiornika (750 lub 1050 l), który zapewnia niskie położenie środka ciężkości i niemal 100 proc. opróżnienie z nasion.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • roll 2015-02-01 12:06:12
  bardzo dobrze nap..ale caly czas idzie ku temu by miasto sklucic z wsia,by rolnicy byli slabi a slabego mozna zniszczyc..z zalem sie oglada i slucha tego co sie dzieje w Pl z rolnictwem z ludzmi ktorzy tak naprawde karmia ten kraj i nie tylko,,brak szacunku dla reki ktora ich karmi
 • rolnik6666 2015-02-01 11:42:33
  ludzie z miasta uwazaja ze skoro mamy jako taki sprzęt to niby sie tak nam powodzi ja jestem rolnikiem i ciezko pracuje i szanuje kazdego normalnego pracowitego człowieka ale skoro ktos uwaza ze po co nam traktor to po co fryzjerowi nozyczki ,to po co drogowcowi walec,to po co budowlańcowi koparka ,po co mechanikowi klucze ,po cholere w urzedzie klimatyzacja i komputer to tez nikomu nie potrzebne skoro rolnikowy wypomina sie traktor to wypomnac zakladowi obrabiarki itd.my rolnicy płacimy krus to mieszczuchy maja pretensje ze dopłacaja .nie miejcie pretensji tylko obnizcie sobie zus -zrezygnujcie z urlopów ,z zasiłków dla bezrobotnych ,ze stypendiów w szkołach ,z darmowych wczasów ,z wolnych świat i sobót i niedziel ,niech państwo nie buduje wam mieszkan socjalnych .to wy ludzie z miasta wpieprzyliscie nas rolników w to komunistyczne gówno co unia nazywacie a teraz o dopłaty pretensje macie my ich nie chcemy ale takiemu miastowemu nawet młotkiem nie wbijesz w ten pusty socjalistyczny łeb ze przez wprowadzenie dopłat nam rolnikom dochody spadły a nie wzrosły .a te traktory to wcale nie sa wynikiem dopłat tylko zwukłego postepu technicznego czy ktos mysli ze tam gdzie nie ma unii sa inne nawet w rosji czy na białrusi takie same jeżdza 30 lat temu w miescie były maluchy a na wsi trzydziestki tylko wiadomo ze miastowe by czcieli zeby oni jezdzili toyotami a my nadal końmi .my rolnicy tylko speniamy wasze zachcianki i kaprysy to nie moja wina ze nie chcecie kupic małego jabłka z plamami i robalem a chcecie piekne i błyszczace to wam takie dostarczamy pryskajac 30 razy w roku drzewa i stosujac w przechowalni srodki chemiczne a nawet trzy dni przed sprzedaza ale to nie moja wina ze takie wolicie kupowac skoro jestescie zaslepieni tak tym zachodem to pozwólcie nam stosowac hormony antybiotyki i gmo jak na zachodzie i wtedy sprzedamy wam ta swinie za 3 zł bo taka wtedy urosnie za 2 miesiace a nie za pół roku i wtedy nie bedziemy strajkować ,dopominajcie sie zniesienia doplat to wtedy ceny srodków do produkcji spadną o dwie trzecie i wreszcie nasza rolników sytuacja sie poprawi .niech wreszcie zlikwiduja agencje ,urzedy pracy,starostwa ,uproszcza podatki tak zeby wystarczyło 2 baby do obsługi skarbówki ,niech zamkną nfz ,niech wojt czy burmistrz zarabia góra 4 tysiace ,a w gminie pracuje góra 10 osób ,niech podatek dochodowy płaca wszyscy ale niski np 10 procent bez zadnych kwot wolnych od podatku ,niech vat bedzie 10 % a nie 23 na wszystko zero ulg i tak dalej ,niech na własnym prywatnym terenie buduje ,sadze sieje co chce i ile chce bez włazenia urzedasów na moja prywatną własnośc itd
 • biedron 2015-01-28 15:04:18
  Forrest, dzięki za rzeczowe informacje
 • Forrest 2015-01-28 09:07:15
  @A.P bez problemu DA zasiejesz mieszanki traw, koniczynę, lucernę itp.
  @Biedron redlice talerzowe są zupełnie inną konstrukcją (więcej elementów w tym np. łożyska), poza tym to pewnie trochę polityka cenowa firmy - raczej nikt nie skusi się na wymianę redlic na stopkowe, ale jeśli takie posiada, to jest szansa, że CX zakupi niezależnie od ich ceny. CX nie mają ograniczników, ale łatwo wyregulować ich docisk tak, aby nie mieć problemu z siewem nawet na słabszych glebach - pamiętaj, że zawsze można zakupić redlice z kółkami dogniatającymi, które oprócz dogniatania umożliwiają również kopiowanie powierzchni i utrzymują redlice na zadanej głębokości podczas pracy - redlice CX z kołami też występują....
 • parody 2015-01-27 19:32:47
  @Marek Czyżby Nowe Jankowice?
 • A.P. 2015-01-27 18:55:50
  A takie pneumatyczne mogą siać mieszanki traw z lucerną, koniczyną itp. ??
 • biedron 2015-01-27 18:40:41
  dlaczego za redlice talerzowe trzeba dużo więcej zapłacić? czy one mają ograniczniki?
  Z chęcią bym spróbował takich, bo stopkowe wiadomo lubieją się zapchać, ale obawiam się że na mojej ziemi gdzie jest sporo piachów talerzowe będą za głęboko siały
 • Accord 2015-01-27 18:11:55
  Po niespełna 100 ha zerwał się pasek wentylatora.
 • Marek 2015-01-27 17:12:42
  U mnie w robocie(państwowa stadnina koni,były pgr)obsiewamy accordem 6 metrowym 900ha,mamy tez amazona d6 6 metrowy i uprawowo siewny famarol 3metry ale te dwa ostatnie przy accordzie siadają ponieważ mają za małą skrzynke załadowcza i nie sa tak wytrzymałe jak accord
 • jarki 2015-01-27 15:23:17
  Mnie chodziło o wytrzymałość materiałów z 21 wieku
  Ja akurat mam stary poczciwy D7
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.30.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!