Tegoroczna jesień w świecie techniki rolniczej obfituje w nowości produktowe i innowacyjne rozwiązania. W dużym stopniu ma to związek ze zbliżającymi się targami Agritechnica w Hanowerze (8-14 listopada), na których mają miejsce największe światowe premiery. Tam też swoje nowości chce zaprezentować firma Väderstad, a trzeba przyznać, że Szwedzi mają się czym pochwalić.

BEZ KALIBRACJI

Jak szybko i dokładnie przeprowadzić kalibrację siewnika? Odpowiedzi na to pytanie poszukują wszyscy producenci tych maszyn. Inżynierowie Väderstad poszli w innym kierunku, zadając sobie pytanie, co zrobić, aby rolnik czy usługodawca nie musiał wykonywać tej czynności. W ten sposób powstała technologia SeedEye, w której specjalne optyczne czujniki umieszczone na przewodach doprowadzających nasiona do redlic zliczają pojedyncze nasiona - nawet rzepaku. Dzięki temu można w prosty sposób ustalić liczbę wysiewanych nasion na metrze kwadratowym bez typowej kalibracji. Ustawienie wysiewu - liczba nasion na jednostkę powierzchni - wprowadza się na monitorze sterującym maszyną E-Control. System zlicza nasiona i automatycznie dostosowuje obroty zasilanego elektrycznie aparatu wysiewającego do zadanej wartości. - Szybkie i dokładne określenie ilości nasion na "liście życzeń" rolników było obecne od dekad. Väderstad może dzisiaj spełnić tę potrzebę przez wprowadzenie zupełnie nowego i unikalnego rozwiązania, jakim jest SeedEye - mówi Crister Stark, prezes zarządu Väderstad.

Sensory optyczne SeedEye są umieszczone na przewodach doprowadzających nasiona do redlic. Ziarna przemieszczające się przez czujniki powodują przerywanie wiązek światła (fale podczerwieni), generowanych przez sześć tranzystorów optycznych umieszczonych wewnątrz każdego czujnika. Tranzystory bardzo precyzyjnie rejestrują przerwę w strumieniu światła, dzięki czemu liczba nasion trafiających do redlic może być bardzo dokładnie określona. Jak podaje producent, czujniki zliczają nasiona pszenicy z dokładnością około 99 proc., innych roślin - 98-99 proc., przy przepływie 250 nasion na sekundę. Dodatkowo system automatycznie ustawia dokładność liczenia, kompensując na przykład gromadzący się w czujnikach kurz czy ewentualne pozostałości z nasion.