W siódmym miesiącu br. zarejestrowano 1439 nowych ciagników rolniczych (śródło: IBRM Samar). To tylko nieznacznie gorszy wynik od czerwca, kiedy to w wydziałach komunikacji odnotowano 1462 nowe rejestracje, a znacznie lepszy od wyników z początku roku.

Co ciekawe, to odwracająca się tendencja w przedziałach mocy kupowanych ciągników - zwiększył się udział maszyn z mocniejszymi silnikami (powyżej 100 KM), zmniejszył natomiast popyt na ciągniki mniejsze, z silnikami o mocy poniżej 70 KM. Maszyny ponad 100-konne stanowiły w tym miesiącu 46 proc. rejetracji. Przedział 70-100 KM pozostał w niemal niezmienionym, 38-proc. udziale wszystkich maszyn.

W ciągnikach używanych spore spadki. 1158 sztuk zarejestrowanych maszyn to najniższy wynik od początku tego roku. Jak twierdzą handlujący używanym sprzętem, taki wynik to przede wszystkim efekt sezonowości zakupu maszyn. W lipcu znacząco wyższy popyt odnotowano w kombajnach, a także w sieczkarniach polowych.

W następnych miesiącach należy spodziewać się raczej spadków w sprzedaży maszyn. Zarówno wśród rolników jak i handlowców panują kiepskie nastroje. I nie ma co się temu dzieiść - ceny większości płodów rolnych są często o połowę niższe niż przed rokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!