Era, kiedy wystarczyło mieć w gospodarstwie prostą wagę dziesiętną, powoli odchodzi w zapomnienie. Bez większego problemu można było na niej zważyć tucznika w klatce czy dwie tony zboża w workach obiecane sąsiadowi. Jednak obecnie zmienia się model funkcjonowania gospodarstw, skala produkcji i rolnicy coraz częściej potrzebują zważyć nie tylko pojedyncze bigbagi, ale też na przykład całą przyczepę lub ciężarówkę ze zbożem. Większość dużych gospodarstw nie mogłaby już funkcjonować bez wagi pozwalającej na szybkie ważenie całych pojazdów z ładunkiem, ale coraz częściej brak takiej wagi dokucza pozostałym gospodarstwom. Staje się normą, że kupcy przyjeżdżają po towar bezpośrednio do gospodarstwa, a wtedy własna waga nie tylko ułatwia transakcję, ale też daje pewność, że nie zostaniemy oszukani. Oczywiście wagi pełnosamochodowe są dość drogie, ale oferta urządzeń ważących jest bardzo bogata i proponuje rozwiązania niemal na każdą kieszeń.

Bardzo często inwestycja w dobrą wagę szybko się zwraca, zwłaszcza że wersje mobilne warto kupić z kilkoma sąsiadami na spółkę. W zależności od profilu gospodarstwa i skali produkcji przydają się różne wagi. Najmniejsze do ważenia kilkuset kilogramowych ładunków kosztują zaledwie 200-300 złotych, największe samochodowe to wydatek nawet 100 tys. zł.

WYBÓR JEST BARDZO BOGATY

Większość popularnych wag ma obecnie elektroniczne systemy ważenia, oparte na czujnikach tensometrycznych i sterownikach elektronicznych. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, m.in. zmniejsza masę wagi i cenę, od razu pokazuje wynik ważenia, pozwala na przetwarzanie wyników, na przykład sumowanie czy zapamiętywanie wartości wyników. Niestety, prawdopodobnie ich trwałość nie dorówna klasycznym, mechanicznym rozwiązaniom, które potrafiły niezawodnie służyć przez dziesięciolecia. Jednak zależeć to będzie w dużej mierze od jakości wagi, ale też jej eksploatacji i przechowywania - elektronika nie lubi wilgoci. Większość najtańszych wag została wyprodukowana w Chinach, ale ma polską gwarancję. Jednak żeby móc z nich skorzystać, trzeba mieć pewność, że dana firma nie zniknie z rynku za kilka miesięcy. Na ogół lepiej trochę dołożyć, ale kupić produkt firmy z ugruntowaną pozycją, która nawet za kilka lat zapewni serwis i niezbędne części.