Bogata oferta rozsiewaczy do nawozów na polskim rynku pozwala na dobór optymalnej maszyny do wymagań danego gospodarstwa zarówno pod względem jej możliwości technicznych, jak i ceny. Poniżej przedstawiamy rozwiązania stosowane w rozsiewaczach nawozów dostępnych u krajowych dealerów.

RAMA I SKRZYNIA NAWOZOWA

Ramy rozsiewaczy nawozów wykonane są z profili stalowych. Stal to również podstawowy materiał przy budowie skrzyń nawozowych. Najczęściej jest to zwykła stal pokryta specjalnymi powłokami. Niektórzy producenci oferują także skrzynię nawozową wykonaną ze stali nierdzewnej. To rozwiązanie jest z pewnością najlepsze, ale również najbardziej kosztowne. W przeciwieństwie do małych, jednotarczowych rozsiewaczy tworzywa sztuczne stosowane są bardzo rzadko. Stosuje je np. Dexwal i Grass-Rol. Ten ostatni pozwala wybrać materiał, z którego zbiornik jest wykonany - do wyboru jest tworzywo sztuczne i blacha ocynkowana.

Oprócz materiału ważny jest również kształt zbiornika. Najczęściej stosowany w przypadku rozsiewaczy dwutarczowych jest podwójny, czworokątny lejek. Niektórzy, na przykład Kuhn, w serii rozsiewaczy MDS oraz Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Wągrowiec stosują skrzynie nawozowe w formie pojedynczego, czworokątnego lejka. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwiejsze całkowite opróżnienie zbiornika podczas pracy i brak przesypywania się nawozu na pochyłościach z jednej części zbiornika do drugiej, jak może się wydarzyć, gdy zbiornik składa się z dwóch lejków. Zaletą tradycyjnie stosowanego rozwiązania z dwoma połączonymi lejkami jest duża pojemność takiego zbiornika przy jednocześnie stosunkowo niewielkiej jego wysokości i mniej pochylone ściany, co ułatwia osuwanie się nawozu na dno. Mała wysokość jest bardzo ważna w przypadku ręcznego załadunku. Odpowiednio duże wymiary otworu załadunkowego skrzyni mają z kolei kluczowe znaczenie przy załadunku mechanicznym, szczególnie gdy stosujemy nawóz luzem i do tego zadania wykorzystujemy łyżkę ładowarki lub ładowacza czołowego.

Do najmniejszych dwutarczowych rozsiewaczy należy model MS 400 oferowany w barwach Unii Group, który mieści 400 l nawozu. W ofercie większości producentów listę maszyn do nawożenia otwierają zazwyczaj modele bardziej ładowne, o 200 l.