Kto z nas nie chciałby mieć w gospodarstwie wagi z prawdziwego zdarzenia? Kontrola masy zbieranego plonu, dostarczanych pasz czy sprzedawanego żywca na własnym podwórku to rozwiązanie, które rokrocznie cieszy się coraz większą popularnością.

- W chwili obecnej na 100 sprzedawanych wag samochodowych produkowanych przez naszą firmę blisko 80 montowanych jest w gospodarstwach rolnych. O ile jeszcze kilka lat temu były to duże gospodarstwa o powierzchni powyżej 800 ha, tak dziś nasze wagi trafiają do mniejszych podmiotów o powierzchni nawet 50 ha - mówi Tomasz Szczęsny, specjalista ds. sprzedaży firmy Wag-Pol Łęczyca.

Zwiększone zainteresowanie wagami samochodowymi w mniejszych gospodarstwach wynika przede wszystkim z ich niższej aniżeli kilka lat temu ceny. Jeszcze w latach 2005-2008 za wagę najazdową z możliwością ważenia do 50/60 ton o wymiarach 14x3 m trzeba było zapłacić około 80 tys. zł. Dziś ze względu na łatwiejszy dostęp do elektroniki i wyższą konkurencję na rynku to samo urządzenie można mieć już za nieco ponad 50 proc. tej kwoty.

Wśród wag tzw. samochodowych do wyboru są wagi najazdowe oraz zagłębiane. Ze względu na niższe koszty inwestycyjne, rolnicy wybierają zazwyczaj wagi najazdowe.

- Z reguły zalecamy montaż wagi o długości 14 m. Jest to bowiem minimalna długość, która pozwala na pomiar masy ciężarówek (ciągnik siodłowy + naczepa), które najczęściej wykorzystywane są do dostarczania pasz i odbioru płodów rolnych z gospodarstwa - dodaje Szczęsny.

W tym momencie za 14-metrową wagę zapłacimy około 45 tys. zł netto. W komplecie z nią otrzymamy pełne oprzyrządowanie, 3 letnią gwarancję oraz legalizację ważną przez rok w którym waga została zamontowana oraz przez 3 kolejne lata.

Za dopłatą niespełna 3 tys. zł możliwe jest doposażenie urządzenia w wyświetlacz zewnętrzny czy drukarkę pozwalającą na tworzenie i wydawanie raportów związanych z ważeniem pojazdów.

Oczywiście do tego dochodzą jeszcze dodatkowe koszty związane z uzyskaniem pozwoleń budowlanych (nie dla wszystkich wag takie pozwolenia są potrzebne) oraz koszty wykonania prac przygotowawczych pod montaż wagi.