Przyglądając się ofercie rynkowej rozdrabniaczy do ziarna, można zauważyć, że więcej jest urządzeń bijakowych. Wpływ ma na to zapewne zainteresowanie rolników takimi urządzeniami z powodu stosunkowo niskiej ceny. Z kolei niska cena wynika z prostoty konstrukcji takich rozdrabniaczy.

Kluczowa rola sit

Urządzenia te są napędzane silnikami elektrycznymi. Do wału silnika przymocowany jest wirnik z bijakami, który rozbija ziarno. Intensywność rozdrabniania jest zależna od kolejnego elementu, czyli sit, a konkretnie wielkości otworów, jakie one posiadają. Sita są zamocowane na zewnętrz obwodu ruchu bijaków, dzięki czemu rozdrobnione ziarno wyrzucane jest siłą odśrodkową w ich kierunku.

Zasada działania tych elementów jest prosta. Jeśli fragmenty ziarniaków nie są dostatecznie rozdrobnione, to nie mogą przedostać się przez sita.

Wtedy bijaki nadal na nie oddziałują aż do momentu rozdrobnienia ziaren w takim stopniu, że zostaną wyrzucone przez oczka sit.

Za sitami znajduje się już tylko osłona zewnętrzna, która chroni otoczenie przed wyrzucanym z bijaków ześrutowanym ziarnem, i kieruje je do otworu wylotowego. Wylot ten w zależności od rozwiązania może się kończyć workownicą lub może przechodzić w podajnik transportujący śrutę do mieszalnika.

Sipma stawia na zgniatacze

Rozdrabniacze ziarna oferuje wiele firm, w większości jednak nie są to duzi producenci. Do nielicznych, dużych producentów maszyn posiadających w swojej ofercie urządzenia do przygotowywania pasz, należy Sipma. Jednak w jej ofercie nie znajdziemy rozdrabniaczy bijakowych, bo firma postawiła na zgniatacze ziarna.

Zdaniem przedstawicieli firmy, ta technologia pozwala na uzyskanie znaczenie lepszej jakości paszy - przyswajalność gniecionego ziarna wynosi aż 95 proc., podczas gdy ziarna śrutowanego - 70 proc. Gniotowniki charakteryzują się również znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej. Do ich zalet należy także mniejsze nagrzewanie się ziarna podczas jego przetwarzania - a to z kolei zapobiega stratom białka.

Sipma oferuje dwie serie zgniataczy ziarna różniących się rodzajem napędu.

Seria Atlas to sześć modeli wyposażonych w napęd pasowy. Najmniejszy wyposażony jest w silnik o mocy 2,2 kW, największy napędzany jest silnikiem o ponad trzy razy większej mocy.