Obecnie wśród maszyn dostępnych u polskich dealerów królują wozy paszowe wyposażone w pionowy ślimak. Tylko nieliczni producenci posiadają w ofercie paszowozy z mieszadłem poziomym. Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest upowszechnienie zakiszania traw w pojedynczych belach owijanych folią. Z ich obróbką wozy paszowe z poziomym systemem mieszania mają najczęściej problemy i wymagają instalowania specjalnych przystawek lub wrzucania przeciętych albo rozwiniętych bel. Takich problemów nie mają maszyny z pionowym mieszadłem.

Z powodu wielkości zasobników nie przekraczających zwykle kilkunastu metrów sześciennych, wśród paszowozów najczęściej spotykany jest ślimak pojedynczy. Trzeba jednak pamiętać, że dostępne są także maszyny z dwoma, a nawet trzema takimi mieszadłami. Te pierwsze można spotkać już w maszynach ze skrzyniami o kubaturze 10 m3. Przyjrzeliśmy się wozom paszowym o pojemności od 10 do 14 m3 takich firm jak Metal-Fach, Pronar, Metaltech, Kuhn, Trioliet, Tatoma oraz Alima Bis oferującej paszowozy pod nazwą Alimamix. Paszowozy o wspomnianej wielkości z powodzeniem wystarczą do obsługi stada liczącego od 50 do 120 szt. bydła.

NA SOLIDNEJ PODSTAWIE

Wśród wozów paszowych trudno spotkać konstrukcje samonośne. Właściwie wszystkie dostępne modele oparte są na pełnej ramie, która gwarantuje przenoszenie dość dużych obciążeń wynikających z ładowności oraz pracującego mieszadła dostarczającego dodatkowych sił oddziałujących na konstrukcję. Rama w modelach, w interesującym nas przedziale wielkości, osadzona jest zwykle na pojedynczej osi sztywnej. Na ramie jest z kolei posadowiony zbiornik. Praktycznie nie zdarza się jednak, aby był on zamocowany na niej bezpośrednio. Właściwie wszyscy producenci w standardzie łączą zbiornik z ramą za pośrednictwem sensorów wagowych, o czym szerzej w dalszej części artykułu.

Ściany zbiorników w wozach paszowych wykonane są ze stosunkowo grubej blachy walcowanej, np. w maszynach Alimamix standardowo do produkcji tego elementu używa się blachy o grubości 6 mm, a za dopłatą producent może zastosować jej 8-milimetrowy odpowiednik. Z kolei blacha na dnie zbiornika w paszowozach tego producenta ma grubość 20 mm. Podobne wartości spotkamy także u innych producentów. Przynajmniej równie ważnym parametrem jest jakość użytej do produkcji zbiornika stali. Jednym z producentów, który podkreśla ten fakt, jest Tatoma. Do wytwarzania zbiornika firma ta używa stali SP 52, która według zapewnień producenta wykazuje się bardzo wysoką odpornością na ścieranie. Jednocześnie stal tego typu dla utrzymania swoich właściwości wymaga bardziej skomplikowanej obróbki niż materiały o słabszych właściwościach. W związku z tym formowanie zbiornika odbywa się na gorąco.