Wizytując potężną amerykańską organizację rolniczą i oglądają jej zaplecze, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że aż dziw że europejskie rolnictwo jest w stanie konkurować. Może plony są niższe (choć de facto porównując z naszymi plonami referencyjnymi nie ma dużej różnicy), wielkość farm, skala produkcji i organizacja pozostawiają nas daleko w tyle.

Wahania cen płodów rolnych i dobór upraw i technologii to problemy nie tylko dzisiejszych czasów. Świadczy o tym właśnie stowarzyszenie Wheat Growers, które działa już przeszło 90 lat. Powstało po to, aby produkcja rolnicza mogła być jak najbardziej konkurencyjna. Razem można więcej i przede wszystkim taniej.

Stowarzyszenie Wheat Growers jest kierowane i jest w pełni własnością farmerów od 91 lat. Działa w Południowej Dakocie i części Północnej Dakoty. Zrzesza 5400 aktywnych członków (producentów) i 17 tys. akcjonariuszy. Zarządzane jest przez 15 aktywnych producentów, do tego dochodzi 45 delegatów.

Powierzchnia upraw farm zrzeszonych farmerów to około 1 mln ha. Do głównych upraw należy tutaj kukurydzy, której zbiera się 2,7 mln ton (przeliczone z buszli US), soi 860 tys. ton, pszenicy jarej 330 tys. ton, pszenicy jarej 48 tys. ton i roślin typu słonecznik i canola (typ rzepaku jarego) 50 tys. ton.

Średni plon pszenicy jarej to 2-2,5 t/ha, podobnie jest z soją. Kukurydza plonuje na poziomie 9 t/ha (na mokro).

Stowarzyszenie kupuje środki ochrony roślin, nawozy, dysponuje flotą maszyn na usługi. Jest tutaj m.in. 65 kombajnów zbożowych i 74 opryskiwacze samojezdne. Rocznie w nowoczesny sprzęt jest inwestowanych około 20 mln $, 90 proc. maszyny ma mniej niż 5 lat.

W organizacji na stałe zatrudnionych jest 620 osób, plus sezonowo dochodzi 75 pracowników. Do najważniejszych punktów działania organizacji należy wspólne przechowywanie zbóż. Baza stowarzyszenia obejmuje 26 baterii silosów. Co bardzo ważne, aż 19 jest zlokalizowanych przy kolei. Zdecydowana większość ziarna jest transportowana koleją - ten rodzaj transportu jest zdecydowanie tańszy od kołowego. Wheat Growers posiada 8 własnych składów kolejowych. Ma też 110 samochodów ciężarowych.