O tym, jak ważny może być komputer domowy w życiu każdego rolnika, pisaliśmy w „Farmerze” niejeden raz. Nadszedł czas, aby wspomnieć o tym, jak istotnym urządzeniem dla rolnictwa precyzyjnego okazuje się komputer. W rolnictwie tym, w którym właściwie wszystko opiera się na komputeryzacji, mikroprocesorach, automatyzacji i innych nowoczesnych technologiach, domowy komputer stacjonarny nie jest niczym nowoczesnym. Co ciekawsze, to zdecydowanie najtańszy element w całej technologii (komputer można kupić taniej niż dobry odbiornik GPS).

Agronom

Komputer może być najtańszym urządzeniem w gospodarstwie precyzyjnym. To sprzęt wielozadaniowy. Nie chodzi nawet o to, że można na nim pracować i oglądać filmy bądź telewizję – komputer „potrafi się zająć” kilkoma sprawami z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Ważne jest jednak przy tym oprogramowanie. Dlatego pokazujemy kilka aplikacji rolniczych, które sprawiają, że domowy komputer może być uniwersalny i pomocny.

„Agronom 2007” – najnowsza odsłona znanej aplikacji wspomagającej zarządzanie gospodarstwem rolnym – to rozbudowany program z funkcjami ułatwiającymi zbieranie, przechowywanie i przetwarzanie informacji o gospodarstwie. Producenci zastrzegają, że różnice w korzystaniu z programu nie są duże w porównaniu z poprzednią wersją („Agronom 2005”). Są jednak różnice w funkcjonalności. W prosty sposób można do programu wprowadzić (wpisać, wkopiować) odpowiednie dane. Istnieje możliwość gromadzenia informacji na temat historii zasiewów, przeprowadzonych zabiegów i map glebowych. Poza tym można prowadzić ewidencję zabiegów ochronnych z umieszczeniem wszystkich najważniejszych danych stosowanych środków. Nie ma problemu z wczytywaniem map elektronicznych.

Warto też bliżej przyjrzeć sie wspomnianym zmianom w wersji „Agronoma 2007”. Poza funkcjami dostępnymi w poprzedniej aplikacji pojawiły się trzy nowe moduły. Pierwszy pozwala na prowadzenie pełnej gospodarki magazynowej. Drugi umożliwia wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Trzeci – najważniejszy dla rolnictwa precyzyjnego – pozwala na przenoszenie pomiarów GPS z programu „AgroPomiarGPS”.