Jaką prasę wybrać – to pytanie na pewno zadaje sobie wielu rolników, zwłaszcza że już niedługo zaczną się zielone żniwa. Stało- czy zmiennokomorową? A może coś pośredniego. Niemiecka firma Krone wprowadza na rynek nowe prasy Comprima F 155 z półzmiennymi komorami. Wszędzie, gdzie maszyna się pojawi, zdobywa duże uznanie, a tym samym nagrody i wyróżnienia.

Występuje ona w kilku wersjach. Symbolem F 155 oznaczono prasę bez dodatkowych funkcji, natomiast F 155 XC wyposażono w rozdrabniacz zielonki. CF 155 XC to propozycja dla tych, którzy chcą połączyć funkcję prasy z rozdrabniaczem i owijarką folii.

Innowacyjny Novogrip

Co sprawia, że nowa Comprima F 155 zwija bele o różnych średnicach? Taką możliwość daje system NovoGrip, który jest jedynym tego rodzaju na światowym rynku. Głównym elementem roboczym maszyny są poprzeczne metalowe pręty osadzone na gumowo-parcianej taśmie. Za wysoką wytrzymałość taśmy odpowiada specjalna konstrukcja składająca się z trzech wkładek tkaninowych z poliestru z zawulkanizowanymi po obu stronach warstwami gumy. Takie rozwiązanie sprawia, że również poziom hałasu jest umiarkowany.

W początkowej fazie zwijania beli materiał zostaje ściśnięty jak w zwykłej prasie stałokomorowej. Osadzona na kilku rolkach taśma tworzy kanciastą komorę, a dopływająca ciągle zielonka powoli ją wypełnia, aż zaczyna się proces zwijania. Obracający się i zwiększający objętość balot powoduje napięcie się taśmy i zmianę kształtu komory na cylindryczny. Wtedy balot osiąga średnicę 1,25 m, ale taśma dalej opiera się o bieżnię rolek. Jeżeli mają być zwinięte bele o większej średnicy, pokos dostający się do komory „wypycha” przenośnik taśmowo-prętowy aż do osiągnięcia ustawionej wcześniej średnicy. Odchylenie się przenośnika jest możliwe dzięki wahaczowi napinającemu taśmę. Sprężyna pozwala na jego opuszczenie, a tym samym tworzy się więcej miejsca na rozszerzającą się belę. Po obydwu stronach beli znajdują się teleskopowe mechanizmy dźwigniowe, które ograniczają opuszczanie się wahacza. Za ich pomocą można regulować maksymalną średnicę beli, przekładając sworznie ograniczające przesunięcie się mechanizmu dźwigniowego. Średnicę beli można regulować co 5 cm – od 1,20 do 1,50 m.