Do udziału w imprezie zgłoszono ponad 250 maszyn rolniczych w tym 155 traktorów. Właściciel najlepiej zachowanej zabytkowej maszyny otrzyma w tytuł Kolekcjoner Roku 2013.


- Nowościami na festiwalu będą stary ciągnik wyprodukowany w Japonii, dotychczas takiego nie mieliśmy i samojezdna młockarnia, którą przywiezie holenderski kolekcjoner - powiedział Rafał Samelczak prezes Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych "Traktor i Maszyna" współorganizator Festiwalu.

Prezentowane na festiwalu zabytkowe traktory i maszyny będą po raz pierwszy brały udział w pokazach plac polowych w dawnym stylu, a na zakończenie chętni wezmą udział w wyścigu traktorów.

- Wyścigi traktorów zaplanowaliśmy w dwóch konkurencjach traktorzystek i traktorzystów. Traktory stają w linii obok siebie, ścigają się na prostym odcinku, a wygrywa ten, który najszybciej przejedzie linie mety - dodał prezes Samelczuk.

Wszystkie prezentowane na festiwalu maszyny przejadą w niedziele ulicami Wilkowic.

Stałą atrakcją festiwalu są konkursy i prezentacje, takie jak odpalanie korbą czy traktor pulling, czyli przeciąganie liny przez zabytkowe traktory. Zawody będą rozgrywane w różnych kategoriach w zależności od wielkości ciągnika, a na laureatów trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii czekają puchary.

Festiwalowi towarzyszy wystawa nowoczesnych maszyn i ciągników Roltechnika.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz marszałek województwa wielkopolskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!