PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wysiew nasion pod kontrolą GPS

Wysiew nasion pod kontrolą GPS

Szwedzki producent maszyn uprawowych Väderstad wprowadza do wszystkich agregatów uprawowo-siewnych nowe oprogramowanie, w tym GPS Control. Dzięki niemu maszyny będą automatycznie włączać i wyłączać siew na uwrociach oraz sterować sekcjami na nieregularnych kształtach pola.Układ GPS Control będzie połączony z systemem nawigacji Trimble. - Dzięki zastosowaniu tego systemu rolnik zaoszczędzi materiał siewny i nawóz, a do tego skrócony zostanie czas spędzony na polu - zapewnia Mattias Hovnert, menadżer produktu w firmie Väderstad.

System GPS odnotowuje, w której części pola maszyna już pracowała. Obsiane części pola widoczne są także na wyświetlaczu monitora Trimble. Gdy siewnik znajdzie się na takim obszarze, sekcje wysiewające są automatycznie wyłączane. Jeśli znajdzie się tam tylko część siewnika, rozłączona zostanie połowa sekcji wysiewających aby uniknąć podwójnego wysiewu nasion. Producent szacuje, że daje to oszczędności rzędu 5-10 proc. materiału siewnego.

Jedną z możliwości jaką daje nowy układ jest samoczynne dozowanie żądanych ilości nasion i nawozu, zgodnie z wielkościami naniesionymi na mapę pola dla systemu GPS. Odmierzane ilości zostają zapisane w pamięci, umożliwiając tym samym późniejszą analizę danych.

Z kolei do automatycznego włączania i wyłączania układu dozującego na uwrociach potrzebne jest ustalenie szerokości uwroci. Maszyna przekraczając tę granicę wyłącza, a następnie po wykonaniu nawrotu włącza układ. - Systemy GPS Control oraz Trimble GPS umożliwiają jeszcze większą precyzję konwencjonalnego siewu przy zastosowaniu maszyn produkcji Väderstad. Są to systemy łatwe w obsłudze, a okazują się niezmiernie użyteczne. Rolnik może osiągając wielką precyzję - mówi Hovnert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • maj 2012-10-25 14:21:26
    A ja mam AGLeadera + system o wiele lepszy i bardziej rozowjowy niz Trimble.. i co... i vadestad bedzie mnie zmuszal do isntalacji gorszego systemu? Zapewne cena tez bedzie z kosmosu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!