Zarówno ciągniki Claasa, jak i maszyny Horscha są produktem dla wymagających rolników, którzy coraz częściej sięgają po urządzenia rolnictwa precyzyjnego. Takie urządzenia właściwie ma już w ofercie każdy szanujący się producent maszyn przeznaczonych dla dużych gospodarstw. W efekcie tego do każdej zakupionej maszyny, która ma wykorzystywać możliwości rolnictwa precyzyjnego, rolnik często otrzymuje oddzielny sterownik: inny dla siewnika, opryskiwacza i jeszcze inny dla agregatu uprawowego czy rozsiewacza nawozów. Problem nie jest tak odczuwalny, gdy jeden ciągnik na ogół współpracuje z tą samą maszyną. Trudniej, jeśli dość często trzeba je zmieniać. W takiej sytuacji przenoszenie sterowników bywa uciążliwe. Jednak dzięki odpowiedniemu doborowi maszyn wykorzystujących Isobus można ten problem znacznie ograniczyć.

Z ISOBUSEM JEST PROŚCIEJ

Jakie praktyczne korzyści płyną z tego, pokazały podczas wspólnego pokazu firmy Claas i Horsch, które połączyły maszyny wykorzystujące Isobus do komunikacji. W pokazie udział wzięły cztery zestawy maszyn, które często korzystają z rolnictwa precyzyjnego: ciągnik Claas Xerion 5000 i agregat do siewu bezpośredniego Focus 6TD, Claas Axion 850 i agregat talerzowy Horsch Joker 8RT, Claas Axion 830 i opryskiwacz Horsch Leeb 5LT oraz Claas Axion 930 i siewnik do kukurydzy Horsch Meastro 8.75 CC. We wszystkich ciągnikach zastosowano terminale firmy Claas, które za pomocą Isobusa komunikowały się ze współpracującymi maszynami. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia logistykę, ale też może obniżyć koszty zakupu maszyn - ich cenę można obniżyć o komputer sterujący.

Oczywiście, taka możliwość istnieje tylko w przypadku odpowiednio dobranych maszyn i sterownika w ciągniku - musi mieć on odpowiedni zakres funkcji.

Podczas pokazu firma Claas zaprezentowała dwa typy sterowników: prostszy S7 i najbardziej zaawansowany S10. Terminal S7 został zastosowany w ciągniku współpracującym z agregatem talerzowym Joker. Terminal S7 jest przeznaczany tam, gdzie nie są potrzebne tak zaawansowane funkcje, jak np. zdalne sterowanie sekcjami, natomiast główne zadanie to pomoc w prowadzeniu równoległym ciągnika lub jego automatycznym kierowaniu. Sterownik ma 7-calowy dotykowy ekran, czytelny interfejs i pozwala na wymianę danych z innymi urządzeniami za pomocą portu USB. W wyposażeniu podstawowym terminal S7 pracuje z sygnałem korekcyjnym EGNOS, który pozwala kierować ciągnikiem z dokładnością do ok. 30 cm. Opcjonalnie są do dyspozycji sygnały Omnistar, Baseline HD, RTK oraz RTK NET, za pomocą których można uzyskać dokładności jazdy nawet do 3 cm. Można też dołączyć satelity GLONASS. Przy zmianie sygnału korekcyjnego nie jest wymagana przebudowa anteny, ponieważ S7 ma fabrycznie zamontowany odbiornik o 2 częstotliwościach dla różnych sygnałów. Tego typu sterownik, nawet wykorzystujący podstawowy bezpłatny sygnał, w przypadku agregatu talerzowego okazuje się wystarczającym rozwiązaniem.