Każdego roku o tej samej porze zaczyna się „zielonkowy szał”. To czas, kiedy na pola wjeżdżają kosiarki, prasy czy przyczepy zbierające. To dobry moment na wybór nowej maszyny lub zamianę starej. Rynek maszyn zielonkowych jest bogaty i wybór najodpowiedniejszego sprzętu nie bywa prosty. Aby ułatwić rolnikom decyzję, cyklicznie organizowana jest wystawa Zielone Agro Show. W tym roku impreza odbyła się na lotnisku w Kamieniu Śląskim koło Opola.

Pokazy
Nie jest to jednak zwykła wystawa, gdyż zawsze odbywają się na niej pokazy pracy maszyn, które cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Tegoroczna prezentacja rozpoczęła się od przejazdów maszyn firm oferujących całe zestawy technologiczne – od kosiarek aż po prasy. Pierwsze pojawiły się maszyny firmy Krone. Najpierw kosiarka Easy Cut 280, później przetrząsacz karuzelowy KW 6,72/6, zgrabiarka Swardo 42, następnie na płytę lotniska wyjechała przyczepa Krone Titan R48GD, prasa Vario Pack 1800 MC i nowa prasoowijarka Combi Pack Multi Cut 1500 V.Pokaz firmy Krone zakończyła prezentacja sieczkarni zbierającej Krone Big X 650 w zestawieniu z przyczepą zbierającą ZX 450 GL.

Chwilę później na polu pojawiły się maszyny Claasa. Rzecz jasna początek pokazu to przejazd kosiarki. Nie była to jednak mała maszyna, ponieważ nośnik narzędzi Claas Xerion z kosiarką Disco 8550 C Plus na pewno do małych nie należą. Skoszonym materiałem zajął się przetrząsacz karuzelowy Volto 52, a później dwie zgrabiarki: Liner 430 S, i większa, dwuwirnikowa Liner 880 Profil. Dzięki prasie zwijającej Rollant 255 Roto Cut dokładnie zgrabiony materiał został przetworzony w bele. Ostatni przejazd to również prezentacja dwóch największych maszyn, czyli sieczkarni zbierającej Jaguar 870 i przyczepy Quantum 4700P.

Kosiarka dyskowa Fella

Autor: B. Kowalski

Opis: Kosiarka dyskowa firmy Fella

Kompletne szlaki technologicznych zaprezentowały jeszcze dwie firmy: Vicon i Pöttinger. Pierwsza ukazała się kosiarka Vicon CM 2400 o szerokości koszenia 2,4 m. Drugą prezentowaną maszyną z tej samej rodziny był zestaw kosiarek bębnowych Vicon CM 271F i CM 269 o łącznej szerokości koszenia 5,3 m. Pokazany zestaw przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach (w kosiarkach zastosowano polietylenowe osłony FlexProtect). Po kosiarkach nadszedł czas na pokaz przetrząsacza Vicon 463 i zgrabiarki Vicon Andex 433. Zgrabionym materiałem zajęła się prasa zwijająca Vicon RV 1601 o szerokości podbieracza 2,1 lub 2,3 m w zależności od modelu. Prasa ta formuje bele o średnicy od 0,8 do 1,6 m i szerokości 1,2 m.