Firmy oferujące różnego rodzaju usługi „precyzyjne” są coraz popularniejsze i jest ich coraz więcej. Coraz więcej ludzi dostrzega bowiem korzyści płynące z precyzji w rolnictwie. Ktoś zada pytanie: ale przecież to kosztuje? To prawda, nie są to firmy usługowe, które udostępniają najnowocześniejszy sprzęt komputerowy bez pobierania żadnych opłat. Wystarczy jednak sobie przeliczyć, czy przypadkiem koszt wynajęcia specjalistów do przeprowadzenia określonego zabiegu ma szansę stać się długoterminową inwestycją z dużym prawdopodobieństwem zwrotu zaangażowanych środków.

Mapy zasobności 

Większość krajowych specjalistów z zakresu pobierania próbek glebowych i tworzenia map zasobności można znaleźć w Internecie. Każda z firm ma zazwyczaj swoją własną stronę internetową z opisem oferty i używanych urządzeń. Trudno, niestety, trafić na jakikolwiek cennik.

Do pobierania prób glebowych zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są quady lub inaczej pojazdy ATV (firmy Agrisystems.pl, M.P. Projekt Piotr Pawłowski, Agro Mapa Polska, AgroTechnology). Rzadziej korzysta się z samochodów terenowych, pickupów, małych ciągników, lekkich pojazdów specjalistycznych, jak np. John Deere Gator. Quady są lekkie (nacisk koła do 100 kg) i najczęściej wyposażone w specjalistyczne terenowe ogumienie. Nie ma obawy o zniszczenie gleby lub roślin. Jest to czterokołowy motocykl, szybki i zwrotny. Specyficzna konstrukcja ramy pozwala na większości modeli montować aparaturę do pobierania próbek. Przykładowo firma Agro Mapa Polska do pobierania próbek wykorzystuje quad Honda 500 TRX z automatem do pobierania prób Wintex 1000, który może pobierać je z głębokości ok. 25 cm. Specjaliści z firmy Agrisystem.pl poza tym, że w parku maszynowym również mają wspomnianego Wintexa, to próby pobierają najszybszym obecnie na rynku aparatem N 2005 (prędkość cyklu pobrania jednej próby wynosi od 3 do 5 sekund). Umożliwia on pobieranie próbek z regulowanej głębokości od 10 do 30 cm. O wiele głębiej sięgają możliwości innego urządzenia – Multiprob 120 (pobór próbek z głębokości od 10 do 90, a nawet 120 cm). Do pobierania prób glebowych na azot mineralny wykorzystywany jest udarowy automat hydrauliczny Duoprob 60 (próbki z głębokości maksymalnej 74 cm). Pole zostaje podzielone na segmenty pomiarowe, w których dokonuje się kilkunastu nakłuć – tylko wtedy wykonana próba jest miarodajna. Obowiązujące w Polsce normy wymagają, aby segmenty nie były większe niż 4 ha. Firma AgroTechnology oprócz wykonania podstawowych map zasobności (w potas, fosfor,magnez i pH) może również zrobić mapy zasobności w mikroelementy: cynk, miedź, mangan, bor, żelazo, siarka, a także w próchnicę i metale ciężkie.