Moc – to pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę przy zakupie ciągnika. W dalszej kolejności są inne elementy, a wśród nich faktyczna siła, jaką oferuje maszyna, a dokładniej trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ). To właśnie ten czynnik poza mocą silnika często determinuje wybór określonego modelu. Możliwości tylnego TUZ-u są nie do przecenienia – to nie podlega wątpliwości.

Bardzo często – zwykle w pakiecie wyposażenia dodatkowego – dostępny jest przedni TUZ i WOM. To bardzo ważne urządzenia, które w niejednym (jeśli nie w każdym) gospodarstwie znalazłyby zastosowanie. Niestety, elementem odstraszającym rolników jest wyższa cena tak wyposażonego ciągnika. Powstaje wówczas pytanie: czy warto dopłacić więcej czy nie? Ponieważ po fakcie może okazać się, że zakup takiego dodatkowego „bicepsa” jest jak najbardziej opłacalny.

Szybsze koszenie

Zbliża się pora zielonych żniw. To dobry poligon, który może dowieść niebagatelnej przydatności przedniego TUZ-u i WOM-u. A wszystko dzięki kosiarkom.

W wielu gospodarstwach stosowanie tylko bocznej kosiarki montowanej na tylnym TUZ-ie może okazać się mało ekonomiczne. Z kolei kupno kosiarki samobieżnej jest opłacalne tylko w bardzo dużych gospodarstwach. Rozwiązanie pośrednie to stosowanie kombinacji koszących złożonych z kosiarki bocznej (zawieszanej bądź ciągnionej) i przedniej. Kosiarka przednia, zwana również czołową, nie jest urządzeniem często spotykanym na polach. Z roku na rok jednak coraz więcej rolników przekonuje się do takiego rozwiązania. Dlaczego? Podczas pracy z kosiarką przednią bardzo dobra jest widoczność na całej szerokości roboczej maszyny. W związku z tym jakość koszenia, szybkość i inne ważne czynniki podczas wykonywania tej czynności są cały czas pod kontrolą. Nowoczesne konstrukcje kosiarek czołowych umożliwiają pracę z dużymi prędkościami, co poprawia efektywność i wydajność koszenia. Kluczem są tutaj rozwiązania dotyczące zawieszenia kosiarki. Na przykład rozwiązanie stosowane w niektórych kosiarkach Pöttingera, nazwane Alpha-motion, sprawia, że kosiarka podczas pracy niemalże „płynie”. Dwie solidne sprężyny odciążają kosiarkę podczas pracy, a wszelkie nierówności terenu „pochłaniane” są przez aktywną ramę (dobre kopiowanie terenu). Bardzo dobre kopiowanie terenu umożliwia pracę z dużymi prędkościami i na nierównych łąkach i pastwiskach.