Od wielu lat panuje ogólne przekonanie, że sport narodowy Polaków to piłka nożna. Może i tak jest, ale równie duże zainteresowanie wzbudzają skoki narciarskie (Adam Małysz) i wyścigi Formuły 1 (Robert Kubica). Do tego koniecznie należy dodać siatkówkę. Ta interesująca gra zespołowa przeżyła w naszym kraju renesans po tym, jak reprezentacja Polski zdobyła tytuł wicemistrzów świata.

Siatkówka

Szefostwo Pronaru znacznie wcześniej zdecydowało, że poza konstruowaniem i projektowaniem ciągników i maszyn rolniczych będzie wspierać siatkówkę. W jaki sposób? Już kolejny sezon w Lidze Siatkówki Kobiet (ekstraklasa, czyli najwyższa krajowa półka) gra zespół Pronar Zeto Astwa AZS Białystok. Gdyby firma zdecydowała się sponsorować zespół grający w najwyższej lidze, nie byłoby w tym nic dziwnego. To normalne, że w takiej sytuacji o sponsora nietrudno. Jednak Pronar z Narwi zdecydował się zainwestować w zespół z Białegostoku znacznie wcześniej. Siatkarki grały w II lidze, w I, aż wreszcie dotarły do ekstraklasy, czyli towarzystwa tylko dla najlepszych. Jeśli plany Pronar Zeto Astwa AZS Białystok się spełnią, to być może w przyszłości będzie można oglądać tę drużynę w Europejskich Pucharach, a to byłby już niebywały sukces. W tej chwili drużyna z Białegostoku znajduje się na przedostatniej dziewiątej pozycji w tabeli ekstraklasy siatkówki kobiet. To jednak dopiero początek sezonu.

Oprócz drużyny siatkówki kobiet Pronar wspiera również siatkówkę męską. Całkiem nieźle poczyna sobie w II lidze zespół Pronar Parkiet Hajnówka. Zespół z Hajnówki znajduje się na drugim miejscu grupy III i ma szanse na awans do I ligi.

Trójka metal-fachu

Prawdziwym gigantem w angażowaniu się w sport jest firma Metal-Fach z Sokółki. Poza tym, że produkuje maszyny zielonkowe, ładowacze czy wozy paszowe, to również zajmuje się sportem. Najważniejszą dyscypliną dla Metal-Fachu wydaje się być… bilard. Od 2006 r. firma z Sokółki jest głównym sponsorem drużyny bilardowej Metal-Fach L.P. Pool Bilard Sokółka. Zespół ten bierze udział w rozgrywkach I ligi bilardowej. Na ostatnich finałach Mistrzostw Polski Juniorów zawodnicy Metal-Fach L.P. Pool Bilard Sokółka zdobyli aż trzy złote medale i jeden brązowy (dwa tytuły Mistrza Polski i tytuł Drużynowego Mistrza Polski). To jednak nie wszystko. Krystian Piekarski, jeden z najlepszych zawodników klubu z Sokółki, przywiózł niedawno z Willingen w Niemczech brązowy medal mistrzostw Europy.