Dlaczego warto zabezpieczać stal przed korozją?

Korozja to efekt reakcji chemicznych, które zachodzą na powierzchni metalu. Czynniki sprzyjające powstawaniu ognisk rdzy to przede wszystkim duża wilgotność powietrza, wysoka temperatura, zanieczyszczenie środowiska oraz obecność substancji reagujących z metalem.

Stal jest szczególnie narażona na działanie czynników mechanicznych i chemicznych w środowisku przemysłowym. Korodowanie powierzchni metalowych może prowadzić do ich stopniowego niszczenia. Prawidłowe zabezpieczenie powierzchni stalowych oraz ich regularna konserwacja pozwala znacząco ograniczyć wydatki na remont lub wymianę konstrukcji, które uległy osłabieniu ze względu na pojawienie się ognisk rdzy. Zastosowanie odpowiednich farb podkładowych skutecznie zabezpiecza metal przed korozją.

Jak zabezpieczyć metal przed rdzą?

Konstrukcja stalowa przed malowaniem powinna być sucha, czysta i odtłuszczona. Z powierzchni, które już zostały zaatakowane przez rdzę, należy usunąć ogniska korozji np. za pomocą papieru ściernego, szczotki czy szlifierki, a następnie oczyścić z pyłu, kurzu i zabrudzeń. Dopiero wówczas nałożyć podkład antykorozyjny. Pełne właściwości antykorozyjne uzyskamy, gdy tak przygotowaną powierzchnię pomalujemy farbą dekoracyjną np. Nobiles Chlorokauczuk, charakteryzującą się wysoką przyczepnością oraz elastycznością.

Wybór nieodpowiednich produktów do malowania lub ich niewłaściwe wykorzystanie mogą sprawić, że powierzchnie pozornie zabezpieczone zaczną szybciej pękać i kruszeć, doprowadzając do utraty parametrów technicznych metalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!