Dane IBRM Samar na podstawie informacji z wydziałów komunikacji mówią zaledwie o 881 zarejestrowanych nowych ciągnikach w listopadzie br. To zdecydowanie najsłabszy wynik w tym roku. Do tej pory najgorzej wypadały styczeń i wrzesień, ale i tak w tych miesiącach sprzedało się ponad tysiąc sztuk maszyn.

Tegoroczny wynik sprzedaży z listopada jest o 30 proc. gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników, wśród których do kluczowych można zaliczyć wyczerpanie unijnych dotacji na zakup sprzętu oraz znacznie słabsze od ubiegłorocznych ceny ziarna zbóż i kukurydzy. Słabsza jesienna koniunktura na zakup ciągników to również w pewnym stopniu efekt sezonowości w zakupach ciągników.

Spadki w sprzedaży nowych ciągników w pewnym stopniu uzupełniają maszyny używane. Tu sytuacja jest stabilna. Tu w porównaniu do listopada ubiegłego roku odnotowujemy 10 proc. wzrost. W tym roku można również zaobserwować sytuację nie spotykaną już od dłuższego czasu - sprzedaż ciągników używanych zaczęła przewyższać liczbę sprzedaży ciągników nowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!