Na polskim rynku znajdziemy kilka urządzeń, które mogą pracować w dwóch trybach zaprawiania: na sucho i półsucho.

Do zaprawiania na sucho i półsucho mniejszych ilości ziarna najczęściej są wykorzystywane urządzenia bębnowe, zwane też porcjowymi. Urządzenie swoją budową przypomina betoniarkę, która z resztą nierzadko jest w tym procesie wykorzystywana. Ich konstrukcja obejmuje zbiornik zamontowany na obrotowej, napędzanej silnikiem elektrycznym osi. W przypadku zaprawiarek standardem jest pokrywa zamykająca otwór wysypowy. Zapobiega ona rozpylaniu zaprawy wokół stanowiska zaprawiania.

Ponadto na rynku znajdziemy również zaprawiarki, w których do mieszania nasion wykorzystywany jest ślimak umieszczony wewnątrz zamontowanej na stałe skrzyni. Jedną z bardziej popularnych zaprawiarek tego typu, ale umożliwiającą zaprawianie wyłącznie na półsucho jest model AL-50-P firmy AgrAlex.

Za pomocą ślimaka nasiona wprawiane są w ruch powodujący ich mieszanie z zaprawą. Jednocześnie na nasiona za pomocą wirującej dyszy aplikowana jest ciecz zaprawiająca. Powstający podczas procesu mieszania nasion kurz jest odsysany i transportowany do urządzenia odpylającego. 

W dolnej części komory mieszania znajduje się zasuwa służąca do opróżnienia komory z zaprawianych nasion.

- Ten model zaprawiarki proponujemy zazwyczaj właścicielom gospodarstw o powierzchni do 100 ha. Urządzenie umożliwia zaprawienie 50 kg ziarna w ciągu około 3 minut, a więc jego godzinowa wydajność mieści się w przedziale 800-1000 kg - mówi Janina Góra, koordynator sprzedaży w firmie AgrAlex.

Zaprawiarka AL-50-P kosztuje 10,5 tys. zł netto.

W przypadku większych gospodarstw ciekawą propozycją jest zaprawiarka o działaniu ciągłym o nazwie Agata (AgrAlex). Jak zapewniają przedstawiciele producenta urządzenie wyróżnia się wydajnością na poziomie od 2 do 6 ton ziarna na godzinę. Wydajność zaprawiania zależy przede wszystkim od szybkości dozowania nasion do zaprawiarki.

W przypadku zaprawiarki Agata, nasiona znajdujące się w koszu zasypowym po otwarciu szczeliny roboczej spadają w dół obracając bęben mechanizmu dozującego. Na osi bębna zamocowane jest koło dozujące zaprawę, którego łopatki zanurzone są w zaprawie znajdującej się w wanience.