Zawieszane rozsiewacze o pojemnościach skrzyni od 1000 do 2000 l są jednymi z najczęściej wybieranych maszyn tego typu przez właścicieli średnich i dużych gospodarstw.

Każdy z renomowanych producentów ma w tej kategorii co najmniej kilka modeli, które są oferowane w różnych wersjach, poczynając od najprostszych z mechanicznym sterowaniem, na w pełni zautomatyzowanych, korzystających z sygnału GPS, kończąc. W naszym zestawieniu przedstawiamy kilka propozycji popularnych na naszym rynku rozsiewaczy nawozów. Z oferty firmy Amazone wybraliśmy model ZA-M 1501, Bogballe reprezentuje M2 Base, Kvernelanda - model Exacta CL, Kuhna (Rauch) - rozsiewacz Axis 30.2, a Sulky - model DX 30. Polską myśl techniczną reprezentuje natomiast rozsiewacz Unia MXL 1200. Ceny katalogowe za podstawowe wersje wymienionych rozsiewaczy kształtują się na poziomie od 18 do ok. 34 tys. zł (wszystkie ceny podane w artykule są kwotami brutto).

POJEMNOŚĆ MOŻNA ZWIĘKSZYĆ

O wydajności rozsiewacza nawozów decyduje kilka elementów. Przede wszystkim szerokość robocza i prędkość, z jaką może poprawnie pracować, ale też pojemność zbiornika. Jednak nie trzeba od razu kupować wersji z największym zbiornikiem - w razie potrzeby (...).

Cały artykuł można znaleźć w marcowym wydaniu miesięcznika "Farmer"