Od kilku dni hurtowe ceny paliw spadają, ale i tak ostatnie zmiany na rynku surowcowo-walutowym sprawiają, że są one znacznie wyższe niż w czerwcu (średnio o 13 gr na 1 litr ON) – podaje Polska Izba Paliw Płynnych. Można również zauważyć powracającą tendencję do zwiększającej się różnicy cen między olejem napędowym a benzyną, na niekorzyść pierwszego paliwa.

Póki co, wyższe ceny paliw w hurcie nie mają pełnego przełożenia w cenach na stacjach paliw. Wpływ na to mają niewątpliwie wakacyjne promocje oraz niskie marże, które często nie pokrywają kosztów prowadzenia stacji. Zyski stacji czerpane są przede wszystkim ze sprzedaży pozapaliwowej, a więc najczęściej z wszelkiego rodzaju sklepów. Jest to jeden z powodów, dlaczego nie rozwijają się u nas placówki samoobsługowe.

Obecna średnia cena detaliczna oleju napędowego to 5,61 zł/l. W hurcie PKN Orlen sprzedaje ją po cenie 4454 zł/m3 (w ciągu 30 dni cena wzrosła o 36 gr/l), a Grupa Lotos – po 4466 zł/m3 (w ciągu 30 dni cena wzrosła o 37 gr/l).
Podobał się artykuł? Podziel się!