Choć konkurs na Maszynę Rolniczą Roku 2006 rozstrzygnięto już jesienią, swój finał tradycyjnie będzie miał podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach, gdy laureaci odbiorą nagrody. W kategorii maszyn krajowych statuetka trafi do Famarolu, za agregat uprawowo-siewny U767/7 + S106.  W kategorii maszyn zagranicznych – do Valtry za ciągnik C120 EcoPower o rzadko spotykanych parametrach. W tym roku jurorom wyszedł więc całkiem zgrabny zestaw ciągnika z maszyną, ponieważ dość lekki i zwarty agregat ze Słupska, o masie nieprzekraczającej 1400 kg, wymaga mocy od 120 KM, a tyle właśnie ma zwycięska Valtra C.

W jednej linii
Przyznanie tytułu Maszyny Roku zestawowi Famarolu stanowi ukoronowanie prac słupskiego producenta, który od kilku lat intensywnie rozwija konstrukcje maszyn do uprawy i siewu. Połączenie trzymetrowej biernej maszyny uprawowej U767/7 z nabudowanym siewnikiem S106 to przykład udanego agregatu kompaktowego, zapewniającego staranną uprawę i siew, dzięki współliniowemu ustawieniu zespołów roboczych: zębów kultywatora, pierścieni wału i redlic siewnika. Ząb (lub talerz), pierścień i redlica w jednej linii zapewniają przygotowanie optymalnych i jednakowych warunków wschodów wszystkich nasion, nawet przy minimalnej głębokości siewu.

Oferowany od roku 2004 zestaw przeznaczony jest dla gospodarstw o powierzchni od 50 do 400 ha. Agregat uprawowy maszyny ma sekcję spulchniającą w postaci trzyrzędowego kultywatora z 25 sprężystymi zębami (zakończonymi redliczkami prostymi), umieszczoną pomiędzy wałami – przednim i tylnym, na których cała maszyna opiera się podczas pracy. Pozwala to utrzymać jednakową głębokość roboczą (do 12 cm) i uzyskać wyrównaną uprawę na całym polu. Wszystkie elementy montowane są do prostokątnej ramy z mocnym tzw. kozłem zawieszenia. Przedni, wał, kruszący, jest strunowy uzębiony, a tylny, krusząco-ugniatający, o średnicy 500 mm, może być pełny zębaty – typu Packer, rurowy lub oryginalny typu Crosskill. Ten ostatni jest w porównaniu z tradycyjnym Crosskillem bardzo lekki, gdyż ma pierścienie odlewane nie z żeliwa, lecz z elastycznego i bardzo trwałego poliuretanu, nie oblepiającego się ziemią. Zapewnia bardzo dobrą uprawę i jest odporny na uszkodzenia.