Oficjalna prezentacja nowego Zetora Forterra HD miała miejsce podczas wrześniowego Agro Show. Cennik został już rozesłany do dealerów, sprzedaż jest planowana od styczenia 2015 r.

Obserwując duże zainteresowanie ciagnikiem podczas Agro Show, można przypuszczać że chętnych na nowe modele Zetor Forterra HD nie będzie brakowało. Zwłaszcza że cena przedstawiona w pierwotnej wersji wynosi: 203 750, 208 500 oraz 213 400 złotych netto, odpowiednio dla modeli Forterra HD: 130, 140 oraz 150. Za przedni TUZ w ciągniku trzeba dopłacić około 8 130 złotych netto.

Sam ciągnik to konstrukcja godna uwagi. Całą serię Forterra HD tworzą bowiem 3 modele z 4-cylindrowymi jednostkami o mocy 130, 140 oraz 150 KM. W Zetorach Forterra HD zastosowano znaną już skrzynię biegów oferującą 30 przełożeń do jazdy w przód oraz w tył. Nowością w układzie napędowym jest zastosowanie przedniej amortyzowanej osi. Jest ona oparta na zawieszeniu wielowahaczowym. Jej producentem jest włoski Carraro.

Zmiany konstrukcyjne skutkują również zwiększeniem rozstawu osi ciągnika (w stosunku do modeli HSX jest on aż 17 cm większy) oraz jego szerokości aż o 7,5 cm. W stosunku do poprzednich wersji ciągnik może pochwalić się również mocniejszym przednim WOM-em (blisko 120 KM).

Poza zmianami konstrukcyjnymi sporo nowości czeka na nas w kabinie ciągnika. Mowa przede wszystkim o prawym panelu obsługowym, który został gruntownie przebudowany. Większość funkcji ciągnika sterowana jest elektronicznie. Na panelu znajdują się m.in. elementy do obsługi 4 par wyjść hydraulicznych, które są standardem dla Forterry HD.

Zmiany w designie ciągnika widać przede wszystkim po przednim oświetleniu. Po raz pierwszy zastosowano bowiem reflektory soczewkowe ze światłami drogowymi.

Według Tomasa Keprta z czeskiej siedzimy producenta Zetor wprowadzanie nowego ciągnika na rynek odbywa się zgodnie z założeniem. W centralnej Europie jest to koniec roku 2014 i początek 2015. Przedstawiciel producenta zapewnia przy tym, że nie ma żadnych problemów z produkcją ciągnika, która jest prowadzona na bieżąco . 

Zobacz film 

Podobał się artykuł? Podziel się!